Gereksiz müdahale ölüme yol açar

Gereksiz müdahale ölüme yol açar
Yaşanan çeşitli sağlık sorunlarında ve kazalarda meydana gelen yaralanmalarda ilk 3 dakikanın önemine dikkat çeken uzmanlar, sağlık ekiplerinin olay yerine gelinceye kadar geçen sürede hastaya doğru müdahale etmenin, hastanın hayatta kalması için önemli olduğunu belirtiyorlar. Ancak bilinçsizce yapılacak müdahalelerin hastanın felç kalmasına veya ölmesine sebebiyet vereceğini de belirten uzmanlar, ilk yardımı yapacak kişinin yasal çerçevede İlk Yardım Kimliğine sahip olması gerektiğini vurguluyor.18.09.2018 13:40

Kazalar sonrası meydana gelen yaralanmalarda yapılacak ilk müdahale bazı zamanlar hayat kurtarabileceği gibi bazı zamanlar ise hastanın ölümüne yol açabiliyor. 112 Acil Yardım ekiplerinin olay yerine gelerek müdahale edeceği süreye kadar neler yapılması gerektiği hakkında halkı bilinçlendirmek amacıyla seminer düzenleyen Seçkin Akademi İlkyardım Eğitim Merkezi sahibi Hakan Öksüz, “Bir kaza oluyor insanlar toplanıyor, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Biz insanların yanlış müdahalelerini, gereksiz kalabalıkları ortadan kaldırmak ve halkımızı bilinçlendirmek istedik” dedi.

Manavgat Belediyesi İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde Seçkin Akademi İlkyardım Eğitim Merkezi eğitmenleri Naciye Gebik ve Zehra Başer tarafından halka ücretsiz olarak İlkyardım Eğitim semineri düzenlendi. Seminerde katılımcılara suni solunum, kalp masajı, temel yaşam desteği, epilepsi krizleri, boğulma vakaları, kalp krizi, trafik kazası yaralanmaları gibi durumlarda hastalara nasıl müdahale edileceği konusunda bilgiler verildi.

İlk yardım müdahalesinde bulunabilmek için İlk Yardım Sertifikası ve Kimliğine sahip olunması gerektiğini belirten ve 2 gün süren eğitimin ardından düzenlenecek sınav ile bu kimliğe sahip olunduğunu ifade eden Seçkin Akademi İlkyardım Eğitim Merkezi sahibi Hakan Öksüz, “Ancak özellikle son zamanlarda televizyonda haberleri izlerken kaza sonrasında insanların yaralı başına toplandığını, ne yapacaklarını bilmediklerini ve ilgisiz kişilerin yanlış müdahaleler yaptığını görüyoruz. İnsanların yanlış müdahalesinden dolayı o insan sakat kalabiliyor, ölebiliyor o yüzden işi bilenlerin yapması lazım veya bilinçli insanların orda olması lazım. Gereksiz kalabalığın oluşmasını engellemek ve halkın kazalarda ilk müdahalenin önemini kavraması için eğitim semineri düzenledik. Bazen hiçbir şey yapmamak da ilk yardımdır, bu nedenle sosyal sorumluluk kapsamında halkımızı bilinçlendirmek amacıyla semineri yapma ihtiyacı duyduk” diye konuştu.

Seminere katılanların sertifika ve ilk yardım kimliğine sahip olmayacağını ancak yanlış müdahalelere engel olabilmelerinin bile önemli olduğuna vurgu yapan Öksüz, “Sertifikası veya kimliği olmayan bir insan hiçbir zaman müdahalede bulunamaz. Müdahale ederse cezai bir sorumluluğu var, zaten sertifikasız hiç kimse müdahale edemez. Bu sadece bir seminer, buradaki eğitimi aldıktan sonra da müdahalede bulunamazlar ama ne olur başkalarının yanlış müdahalede bulunmasını engelleyebilir, daha bilinçli davranabilir, acil durum ekibinin gelmesine kolaylık sağlayabilir, küçük dokunuşlarla o insanın daha rahat durumda kalmasını sağlayabilir” diye konuştu.

Seminerde temel yaşam desteği hakkında bilgilendirmede bulunduklarını ifade eden Öksüz, “İnsanların boğazlarına bir şey kaçtı ne yaparsınız, tıkandı ne yaparsınız. Bebeklerde boğulmalarda ne yaparsınız, kalbi duran insanlarda ne yaparsınız, bilinci olmayan bir insana nasıl müdahale yaparsınız. Kaza var arabadan bir yaralı çıkaracaksınız bu yaralıyı nasıl çıkartırsınız, kanamalarda nasıl müdahale edersiniz, herhangi bir uzuv kopması var ne yapmak gerekiyor. Yanmalarda, donmalarda, böcek ısırmalarında, zehirlenme vakalarında nasıl müdahaleler yapılır böyle kısa kısa bu konulara değindik” diye konuştu.

Seçkin Akademi İlkyarım Eğitim Merkezi’nin Sağlık Bakanlığı tarafından ilkyarım eğitimi vermek üzere yetki almış Manavgat’taki tek kurum olduğunu belirten Öksüz, halkın ve kurumların talebi üzerine 2 gün süren ilk yardım eğitimleri verdiklerini belirterek, ayrıntılı bilgiler ve iletişim numaralarına www.seckinakademi.com adresinden ulaşılabileceğini söyledi.

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir