Ani bebek ölümüne dikkat!

Ani bebek ölümüne dikkat!
Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Çınar ani bebek ölümüne dikkat edilmesi gereken durumlar ve risk faktörleri hakkında açıklama yaptı. 10.07.2015 15:49

 

Ülkemizde son zamanlarda artan ani bebek ölümleri nedeniyle ilgili açıklama yapan Başhekim Çınar, risk faktörleri ve dikkat edilmesi gereken unsurları sıraladı. Buna göre Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Çınar yaptığı açıklamada: “Yüzüstü uyku pozisyonu, Ateşli hastalıklar, Sigaraya maruz kalma ( Doğum öncesi ve sonrası), Yatağın yumuşak olması, dar olması,yastık kullanması, Anne ile birlikte aynı yatakta yatması, Odanın nemli,sıcak,havasız olması, Bebeğin aşırı giydirilmesi, Uyurken üstünün çok örtülmesi, Anne sütü ile yetersiz beslenme, Annenin alkol ve madde bağımlılığı, Bebeklerin oyuncaklarıyla birlikte uyuması, Uyurken yalancı emzik emmesi, Annenin bebeğini yatar pozisyonda emzirmesi, Bebeklerin uyurken yüzlerinin örtülmesi, Üzerine örtülen nevresim,yorgan,battaniyenin mutlaka tek parça olması,Bebeklerin giysilerinin naylon vb gibi maddeler içermesi, Bebeklerin dar giydirilmesi, Yünlü giysilerin kullanılması” gibi durumların bebeklerde ani ölüme neden olduğunu aktardı.

 

 En riskli dönemin ise ilk 6 ay olduğunu belirten Çınar, 1-12 ay arası ölümlerin % 30 - 50 arası ani bebek ölümü sendromu nedeni ile olduğunu ifade etti. 


Etiketler: 1

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir