VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS
Psikolog Şule Arslan, yazılarını her hafta okurlarımızla paylaşmaya devam ediyor. Psikolog Yazar Şule Arslan bu hafta ‘Vajinismus’ başlıklı yazısını okurlarla paylaştı. 09.02.2016 16:08

Cinsel birliktelik nadiren de olsa hem kadınlar hem de erkekler için ağrı verici olabilmektedir. Cinsel işlev bozuklukları içinde tedavi arayışı için en sık başvurulan, cinsel birleşmenin sağlanamadığı ya da kısmen ve ağrılı olarak sağlanabildiği bu durum, yani vajinismus ülkemizde sıklıkla gözlemlenen bir durumdur.

Vajinismus, vajinaya giriş denemelerinin yarattığı stresle meydana gelen, cinsel birleşmeye izin vermeyen yada cinsel birleşmenin kısmen de olsa ağrılı bir biçimde yaşandığı, vajina girişinin 1/3 dış bölümündeki kaslarda birleşmeyi engelleyecek bir biçimde, yineleyici ya da sürekli olarak istem dışı kasılmanın olmasıdır. Kişinin olmasını arzu etmesine rağmen, vajina girişine izin vermede yaşadığı güçlük; penis, parmak, tampon, spekulum ve/ya herhangi bir şey ile girişimin yanı sıra bir objenin ya da penisin vajinaya girişinin hayal edilmesi sırasında da ortaya çıkabilmektedir. Ancak çoğu kadınlarda bu durum sadece penis girişimi sırasında meydana gelmektedir.Bu bozukluk, belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.

Vajinismusproblemi yaşayan eşler, uzun süre hatta bazen yaşam boyu bunu bir sır olarak saklamakta, yakınlarına ya da doktorlara dile getirmemekte, sorunu genellikle kendileri çözmeye çalışmaktadırlar.Eşler sorunun kendiliğinden düzelmesi için bazen çok uzun yıllar beklerler ancak bu genellikle çözüm getirmez. Çiftlerin böyle bir sorunu kabul etmeleri bile uzun zaman almaktadır. Sorun kabullenildikten sonra ise kulaktan dolma bilgiler ya da tıp dışı yöntemlerle çözülmeye çalışmaktadır. Cinsel tedavi merkezlerine ilk başvuru ortalama 3-6 yıl sonra olabilmektedir. Bu gecikmede, hekime ya da sağlık profesyonellerine yapılan ilk başvurularda yapılan yanlış yönlendirmelerin de önemli bir payı bulunmaktadır.

Bu sorun kadının hem kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine hem de eşine karşı suçluluk hissetmesine neden olur. Erkeklerde, eşine karşı öfke duyma, ya da istenmeme, reddedilme duygusu gelişerek; kırgınlık, ereksiyon güçlüğü yaşayabilir. Bazen eşlerin bekâret konusunda şüphe duymalarına bile neden olabilir. Sıklıkla adli olaylara, boşanmaya, tecavüz girişimi ya da fiziksel şiddet davranışları bile gözlemlenmektedir.

 

ETİYOLOJİ

Vajinismus, ülkemizde batı ülkelerinde bildirilen oranlardan çok daha fazla görülmektedir. En temel sebepleri ise;

·         Tutucu ortamda ve kültürde büyüme

·         Cinsel bilgi eksikliği

·         Cinsel mitler

·         Cinselliği küçümseyen ve kötüleyen anne/aile

·         Baskıcı, otoriter anne ya da baba

·         Kızlık zarına kaybetme korkusu

·         Kızlık zarıyla ilgili abartılı kanama/ acı öyküleri

·         Gebe kalma korkusu

·         Doğum korkusu

·         Cinsel travma/ cinsel şiddete maruz kalma

·         Pasif/bağımlı eş

·         Ağrıya dayanıksız psikolojik yapı

EPİDEMİYOLOJİ

 

Batılı kaynaklarda vajinismus görülme sıklığı %1-6 olarak arasında tahmin edilmektedir.

Ülkemizde ise oldukça sık görülen bir hastalıktır ve yapılan bir araştırmada vajinismus görülme sıklığı %15.3 olarak belirlenmiştir.Birinci basamakta yapılan bir çalışmada ise vajinismus sıklığı %41.7 olarak bulunmuştur.

 

 

TEDAVİ

 

Vajinismus asla bir kadın problemi değildir. Çiftin yaşadığı sıkıntı olup kadın ve erkek birlikte değerlendirilir.Vajinismusu direkt tedavi eden bir ilaç yoktur.  Tedavide her çiftin vajinismus hikâyesi dikkatle dinlenir, özellikle kadına bu problem ve problemin doğal gidişatı ve olası tedaviler veya başa çıkma yolları hakkında ayrıntılı bilgi verilir. Destekleyici ve psikoeğitimsel zeminde gerçekleştirilmiş psikodinamik, kişilerarası ilişki ve bilişsel-davranışsal terapi yaklaşımlarına ağırlık verilir. Tedavi yaklaşımı ve teknikler hastaya ya da çifte göre kişiselleştirilir. Cinsel tedaviler konusunda deneyimi olan terapistler tarafından yapılan cinsel terapiler ile ortalama 1-4 ay sürede 6-10 seansta çok yüksek bir tedavi başarı oranı ile düzelebilir. Vajinismus en kolay tedavi edilebilen cinsel işlev bozukluğudur.

 

 

 

 


Etiketler: 1

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir