Manavgat Devlet Hastanesi’nde ilk Variclose Ameliyatı gerçekleştirildi

Manavgat Devlet Hastanesi’nde  ilk Variclose Ameliyatı gerçekleştirildi
Manavgat Devlet Hastanesinde ilk Varis ameliyatı Göğüs Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Kocakel tarafından gerçekleştirildi. Varis Hastalığı hakkında bazı bilgiler veren Dr. Kocakel şöyle konuştu:27.11.2015 16:45

‘’Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamar genişlemelerine varis denir. Bacaklarımızdaki toplardamarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır. Bacak kaslarının çalışması ve kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Ancak kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur.

Ayakta uzun süre hareketsiz olarak durma, genetik yatkınlık ve bayan hastalarda fazla kilolar varis hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Varisler yaşam kalitesini etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Varis Hastalığı nedeni ile gün içinde giderek artan bacak ağrısı, bacaklarda çabuk yorulma ve ağırlık hissi olur. Hastalarda semptomları rahatlatmak için öğleden sonra oturma ve bacaklarını yukarıya kaldırma isteği görülebilir. Gözle görülür varis olmadan da bu şikayetler görülebilir. Tedavi edilmediğinde ilerleyerek pıhtı oluşumlarına neden olabilir. Daha ciddi seviyelerdeki varis hastalarında deride renk değişikliği ve yaralar oluşabilir. 60 yaş üstü yetişkinlerin %1’inde varis hastalığına bağlı yaralar görülmektedir. Mutlaka önemsenmeli ve tedavisi ihmal edilmemelidir.

Varis tedavisinden bahsedecek olursak: Variclose yöntemi varis ameliyatları için geliştirilmiş en son teknolojidir ve bu yöntem Hastanemizde yapılmaktadır. Bu sistemin daha önceden kullanılan kapalı ameliyat istemlerine göre pek çok üstünlüğü vardır.

Bu sistemde; Lazer ve radyofrekans ablasyonda olduğu gibi ısı enerjisi kullanılmadığından doku yanığı, cilt yanığı gibi komplikasyonları yoktur. Diğer sistemlerde olduğu gibi damar etrafına serum verilmesi gerekli olmadığından tek bir iğne girişi yeterli olmaktadır ve buda herhangi bir anestezi yapılmasına gerek bırakmamaktadır.

                Bu sayede; Ayağa kalkma süreleri daha kısadır (30 dakika),işlem süresi daha kısadır. (10 dakika) Bacakta hiç bir şekilde morluk ve ekimoz oluşmaz. İşlem yapılan damar bölgesinde herhangi bir şekilde sertlik ve germe hissi olmaz.”


Etiketler: 1

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir