“İlk 6 ay sadece anne sütü”

“İlk 6 ay sadece anne sütü”
Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Çınar, 1-7 Ekim Emzirme Haftası çerçevesinde bazı açıklamalarda bulundu.05.10.2015 16:46

Başhekim Çınar açıklamasında şunlara değindi: “  Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde 1991 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında bebek ve çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması ve ölümlerin önlenmesi için “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir. Anne sütünün teşviki ve emzirmenin özendirilmesi konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 1-7 Ekim tarihleri Emzirme Haftası olarak kutlanmaktadır.

    

Başarılı Emzirme ile ilgili öneriler:

Doğumdan hemen sonra bebeğe kaynamış su, şekerli su, serum, mama gibi herhangi bir besin vermeksizin bebek anne memesine tutulmalı, emzirmeye başlanmalıdır. Doğumdan hemen sonra gelen ilk süt(kolostrum, ilk süt, ağız sütü) bebek sağlığı için çok önemli ve gereklidir.

Bebek ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı aydan itibaren ek besinlere başlanarak iki yaşına kadar anne sütü ile beslenme sürdürülmelidir.

Anne sütü bebeğin ilk altı ayda ihtiyacı olan ve büyümesi için gerekli tüm besin maddelerine sahiptir.(su,protein,yağ,demir,vitamin v.b.) Ayrıca su ya da meyve suyu vermeye hiç gerek yoktur.

Anneler, sütlerinin yetmediğinden kuşkulanıyorlarsa; herhangi bir ek besine başlamadan önce, mutlaka aile hekimlerine veya bir sağlık kurumuna müracaat ederek bebeklerinin büyümesini değerlendirmeli ve sağlık personelinin önerilerine göre emzirmeye daha sık devam etmeli, eğer gerekli ise ek besine geçme kararını sağlık personelinin danışmanlığı sonrası vermelidirler. Bilinçsizce ve erken başlanacak ek besin bebek için tehlikeli bir seçenek olabilir.

 

 

Emziren annelerin hem kendi sağlığının korunması hem de bebeğin ihtiyacı olan günlük 700-800 ml anne sütünün oluşabilmesi için dengeli beslenmesi gereklidir. Emziren annelerin su, süt ve taze sıkılmış meyve suyu gibi günde 8-12 bardak sıvı almaları, emzirme döneminde zayıflamak için diyet yapmamaları, günde en az 1800 kalori almaları, alkol ve sigara kullanmamaları gerekmektedir.

     

     Emzirmenin anne ve bebek sağlığına faydaları :

        Bebek için:

Anne sütü bebek için en temiz, hazmı kolay, taze, bebeğin her ihtiyacına uygun, her an hazır olan tek ve eşi olmayan besindir.

Anne sütü, bebekleri her türlü hastalığa karşı korur.

Anne sütü, ilk altı ayda bebeğin ihtiyacının %100’ünü,

Altıncı ve on ikinci aylar arasında bebeğin ihtiyacının %50’sini,

           On ikinci aydan sonra ise bebeğin ihtiyacının %30’unu karşılar.

Emzirmeyi engelleyen çok özel ve nadir görülen bazı hastalıklar dışında, bebekler için anne sütü vazgeçilmezdir.

  

 Anne için:

 

Emziren annelerde obezite, meme kanseri, rahim kanseri ve lohusalık depresyonu riski önemli ölçüde azalır.

Anne ile bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirerek, sevgi dolu bir ilişkiye zemin hazırlar.”


Etiketler: 1

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir