Yeterlilik Belgesi MATSO’dan Alınacak

Yeterlilik Belgesi MATSO’dan Alınacak
MATSO üyeleri ikinci el motorlu kara taşıt satış yönetmeliği ile bilgilendirildi. Boztaş; “ikinci el motorlu kara taşıt satışında mesleki yeterlilik belgesi MATSO tarafından verilecek” dedi16.08.2018 13:56

MATSO ve Antalya Ticaret İl Müdürlüğü işbirliği 2.elrnmotorlu kara taşıt ticareti yönetmeliği ile ilgili bilgilendirme toplantısırndüzenlendi.

rnrn

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ve AntalyarnTicaret İl Müdürlüğü işbirliği ile 2.el motorlu kara taşıt ticareti yönetmeliğirnile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Yoğun ilgi gören ve MATSO Çokrnamaçlı Otogar Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya konuşmacı olarakrnAntalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca  ve Ticaret İll Şube Müdürü Mesut İlter katıldı.rnToplantının açılış konuşmasını MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş yaptı.rn

rnrn

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş PerakendernTicareti Yasası’nın düzenlenerek yürürlüğe girmesinin ardından ona bağlırnyönetmeliklerin çıkmaya başladığını belirterek bunlardan birisinin de İkinci ElrnMotorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliği olduğunu söyledi.rnYönetmeliğin 13 Şubat 2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığınırnhatırlatan Boztaş yönetmeliğin ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkinrnusul ve esasların düzenlenmesi amacıyla hazırlandığını söyledi.

rnrn

Yönetmeliğin paletli makine ve iş makineleri dışındakirnkalan motorlu taşıtların tamamının kapsadığını söyleyen Boztaş: “ Otorngalericiliği ya da 2. El motorlu taşıt ticareti yapan yada yapmayı düşünenlerinrniş yeri açarken yönetmelik kapsamında yetki belgesi alması gerekiyor. 1 yılrngeçiş süresi var. 1 yıl sonra noterler yetki belgesi olmayanların işlemlerinirnyapmayacak. Ticaret il Müdürlükleri konu ile ilgili denetleme yapacak. Belediyelerdernişyeri açma ruhsatı vermeyecek” diye konuştu.

rnrn

Mesleki yeterlilik belgesi TOBB tarafından MATSOrnaracılığı ile verilecek

rnrn

Mesleki yeterlilik belgelerini bağlı bulundukları TürkiyernOdalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından verileceğini kaydeden Boztaş,rn“TOBB tarafından yapılacak 2 sınavın ardından başarılı olanlara meslekirnyeterlilik belgelerini bağlı Oda olarak biz vereceğiz. TOBB tarafından Odamızdarnverilecek belgenin ardından Ticaret İl Müdürlüğüne giderek bir yetki belgesirnalacaksınız. İşlemlerinizi noterde bu yetki belgesi ile gerçekleştireceksiniz.rnEğer bu yetki belgesini almamışsanız işlemleriniz gerçekleştirememeksiniz. Yenirnişletme açacak olan ve bu belgesi olmayanlara belediye tarafından işletmernruhsatı verilmeyecek. Bu belge yerine hiçbir belgenin geçerliliği yok” dedi.

rnrn

Katılımcılara konuyla il ilgili bilgiler verilerekrnsoruları yanıtlandı

rnrn

Antalya ticaret İl Müdürü Seval Yasak dizerkonca MATSOrnBaşkanı Ahmet boztaş’ın güzel çalışmalara imza attığını belirterek kendisirntebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi. Ticaret İl Müdürü Dizerkonca vernŞube Müdürü Mesut İlter tarafından toplantıya katılanlara  'İkinci El Motorlu Kara Taşıtları'nın TicaretirnHakkında' yayımlanan yeni yönetmelikle ilgili bilgiler verildi.  Katılımcıların sorularının yanıtlandığırntoplantı MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş tarafından Antalya Ticaretrnİl Müdürü Dizernkonca’ya günün anısına hediye verilmesi ile sona erdi.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir