" target="_blank">

Yaşar Bulut yeniden ADD Başkanı

Yaşar Bulut yeniden ADD Başkanı
Atatürkçü Düşence Derneği (ADD)Manavgat Olağan Genel Kurulu Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. ADD Manavgat Şube Başkanlığı’na mevcut başkan Yaşar Bulut yeniden seçildi. 27.03.2021 14:10

Atatürkçü Düşence Derneği (ADD)Manavgat Olağan Genel Kurulu Manavgat Belediyesi Atattürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Tek aday, tek liste ile girilen seçimlerde, mevcut başkan Yaşar Bulut yapılan oylama sonucunda tekrar başkanlık görevine seçildi.

ADD Manavgat Olağan Kurulu, saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Divan kurulu seçiminden sonra, gündemdeki maddelere geçildi. Yeni dönemin bütçesinin okunmasından sonra, yapılan seçimde Başkan Yaşar Bulut güven tazeleyerek, ikinci kez başkan seçildi.

Seçimden sorma bir konuşma yapan Başkan Bulut, Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023’e sayılı günler kala ülkemizin Büyük Ortadoğu Projesi’nin uygulandığı tek adam rejiminin yaşandığını belirterek, “16 Nisan 2017 referandumu ile rejim değiştirilmiş, sıra üniter yapıya gelmişltir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın ve gençlerimizin çağdaş eğitim hakkı ile eğitim öğretim birliği tehlike altındadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarikat yuvası dernek ve vakıfların onayı olmadan işlem yapamaz durumdadır” dedi. Başkan Bulut konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyet insanı olan her yaşta insanın daha düne kadar okuduğu Andımız kaldırılmış, daha sonra Danıştay tarafından yeniden okutulmasına karar verilmiş olmasına karşın, daha sonra aynı Danıştay Milli Eğitim Bakanlığı’nın istemiyle ANDIMIZ’ı yeniden yasaklamıştır. Şimdi soruyoruz; ANDIMIZ’da geçen hangi cümle Milli Eğitim Bakanlığı’nı ve rejimi rahatsız etmiştir?

TBMM’de oy birliği ile kabul edilen ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanarak 6284 sayılı yasada yer alan İstanbul Sözleşmesi, yürürlüğe girişinden 7 yıl sonra, üstelik kadına şiddetin, kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde gece yarısı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırılmıştır. Bu karar Anayasamızda var olan Meclis’i hiçe sayılarak alınan Tek Adam kararı olduğundan yok hükmündedir. Bu karar yetki gaspıdır, hukuksuzluktur. Bu karar kadına bakış açısının itiraf belgesidir.

Kdın erkek eşitliği için büyük işlere imza atan Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gidenler olarak, TBMM’yi devre dışı bırakarak yok sayan ‘Tek Adam’ yönetiminden, kadını birey olarak görmeyen bu zihniyetin ülkeyi yönetiyor olmasından kaygılıyız.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u ‘Cumhurbaşkanı, İstanbul Sözleşmesi’nden kararname ile çekildiği gibi Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden de diğer uluslararası antlaşmalardan da çekilebilir’ sözlerinden dolayı şiddetle kınıyor ve kendisini devlet ciddiyeti ile konuşmaya davet ediyoruz. Bu sözler ve uygulamalar yasaların ve TBMM’nin yok sayılmasıdır. Devletimizin tapusu Lozan’ı yıllardır eleştiren bu zihniyete son nefesimize kadar direneceğimiz bilinmelidir.

Anayasa ve Anayasal haklar kağıtta yazdığı için yaşamaz. Sahip çıkarsak, mücadele edersek yaşar. Vatanımıza, Cumhuriyetimize, Anayasal haklarımıza, kurucu idaremiz ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız güçle devam edeceğiz.

Vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliğinden yana olan herkes aralarındaki tüm ayrılıkları erteleyerek birleşmek zorundadır. Gün birlik günüdür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden demokratik parlamenter sisteme dönmesi, her kesim için hayati önem taşımaktadır. Demokrasiye, laikliğe ve kadınların kazanılmış haklarına sahip çıkmaya, geri adım atmamaya, yasal ve yaşamsal eşitliğin hayata geçmesini sağlamak için demokratik mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Halkımızı da bu anlayışla demokratik mücadeleye çağırıyoruz.”

ADD Manavgat Şube Başkanlığı Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Yaşar Bulut, A. Naci Tan, Taşkın Arda, Alişan Kaya, Hatice Baş, Avni Gelendost ve Müge Kubaç.

HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir