Vergi Dairesi Müdüründen MESO’ya ziyaret

Vergi Dairesi Müdüründen MESO’ya ziyaret
Vergi Dairesi Müdüründen MESO’ya ziyaret18.05.2017 11:50

Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Hasan Çelik makamında Manavgat Vergi Dairesi Müdürü Husrev Baş’ı ve Müdür Yardımcısı Oğuz Kaan Sarıçayır’ı ağırladı.

YAPILANDIRMA DA SON GÜN 31 MAYIS

MESO Başkanı Hasan Çelik ve Vergi Dairesi Müdürü Husrev Baş 6736 sayılı Kanun Kapsamında Vergi,SSK Primi gibi borçların yapılandırılması kanununun uzatılması hakkında görüştü. İkili görüşmenin ardından yaptıkları açıklama ile konuya açıklık getirirken, MESO Başkanı Çelik esnaflara bu son fırsatı kaçırmamaları çağrısında bulundu. Vergi Dairesi Müdürü ve MESO Başkanının açıklamalarında; “Yapılandırmadan yararlanmış ancak çeşitli sebeplerle yapılandırması ihlal olan borçluların, ödemeleri gereken taksit tutarlarını geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebileceklerdir.  2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzatılmıştır. Buna göre, Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayında, Şubat ayında ödenecek taksitler ise Haziran ayında ödenebilecek” ifadelerini kullandı.

“ESNAFIN DURUMU SIKINTILI”

MESO Başkanı Hasan Çelik yaptığı açıklamanın devamında; “Bilindiği üzere uzun zamandır esnaflarımızı ziyaret ediyoruz. Her yıl düzenli olarak Esnaflarımızı ziyaret edip sorun ve sıkıntılarını gündeme getiriyoruz. Esnaflarımızın işletmeleri ve yasal sıkıntıları yaptığımız çalışmalarımızla, ilgili makamlarla görüşmelerimizle ve de milletvekillerimize sunduğumuz raporlar ile sorunların büyük çoğunluğunu çözüme ulaştırdık. Ancak Mayıs ayına girmemize rağmen işlerin açılmaması özellikle turizm esnafını çok büyük sıkıntıya düşürdü. Yaptığımız ziyaretlerimizde esnaflarımızın en büyük sıkıntısı da dükkan kiraları, işletmelerinde ekmeklerini kovalayabilmek için açmak zorunda oldukları dükkanlarına çok yüksek kiralar vermek ve haliyle ödenen yüksek stopaj vergisi esnafın belini bükmüş durumda. Mülk sahipleri kiralarda indirime gitmeye yanaşmıyor ve bu durum günden güne turizm esnafımızı yıpratmaya devam ediyor. Bu konuda çalışma yaparak vergilerin düzenlenmesi ve dükkan kiralarında orta yol bulunması acilen alınması gereken tedbirler arasında olmalıdır” dedi.

MESO Başkanı Hasan Çelik ziyaretlerinden ötürü Vergi Dairesi Müdürü Husrev Baş ve Yardımcısı Oğuz Kaan Sarıçayır’a teşekkürlerini iletti.

Haber Merkezi 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir