Vali Türker: Bakanlar Kurulu kararıyla Suriyelilere iş mevzuatı uygulanmıyor

Vali Türker: Bakanlar Kurulu kararıyla Suriyelilere iş mevzuatı uygulanmıyor
Antalya Valisi Muammer Türker, iş ve sosyal güvenlik mevzuatının Suriyeliler için uygulanmadığını söyledi. Suriyelilere uygulanan bu istisnaların Bakanlar Kurulu kararlarıyla ve AFAD mevzuatıyla gerçekleştirildiğini belirten Türker, 10 bin civarında Suriyelinin barındığını tahmin ettikleri Antalya'da tarım sektörünün ucuz iş gücü sebebiyle Suriyelileri tercih ettiğini dile getirdi. 23.12.2014 18:18

Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nde gazetecilerle bir araya geldi. Kahvaltılı toplantıda Antalya hakkında değerlendirmelerde bulunan Vali Türker, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir soru üzerine Antalya'da 10 bin civarında Suriyeli olduğunu tahmin ettiklerini belirten Türker, prensip olarak Suriyelilerin Antalya'da kalıcı olmamasının planlandığını dile getirdi. Kesin rakam bilinmese de emniyet kanalıyla bin 500 Suriyeliye Antalya'yı terk etmeleri için tebligat yapıldığını açıklayan Vali Türker, "Prensip olarak gelenler engellenecek, olanlar gönderilecek." dedi. Kış mevsimi sebebiyle bu kuralın uygulanmasında yumuşak hareket edildiğini ifade etti.

 

İş verenlerden Suriyelilerin kalmaları yönünde talep aldıklarını hatırlatan Türker, tarım sektöründeki üreticilerin, ucuz iş gücü olmaları sebebiyle Suriyelileri tercih ettiğini anlattı. Benzer şekilde inşaat sektöründen de Suriyelilere talep olduğunu dile getiren Türker, bu insanların asgari ücretin altında bir paraya ve sigortasız çalıştırıldıklarını söyledi.

 

Antalya Valiliği'nden önce yürüttüğü Milli Güvenlik Genel Sekreterliği görevi nedeniyle Suriyeliler konusunda Türkiye'nin diğer bölgelerindeki durum hakkında bilgi sahibi olduğunu anlatan Muammer Türker, Suriyelilerde kayıt dışılığın genel bir sorun olduğunu ifade etti. İş kanunu kurallarının ve sosyal güvenlik mevzuatının Suriyeliler için uygulanmadığını belirten Türker, "Örneğin siz çalışanlara asgari ücret altında para veremezsiniz, sigortasını yaptırmak zorundasınız. Onlara devlet, sosyal güvenlik mevzuatı kapsamında çeşitli istisnalar uyguluyor... Türk iş mevzuatı ve sosyal güvenlik mevzuatında uygulanan kurallar Suriyeliler bakımından istisna tutuluyor." diye konuştu.

 

Suriyelilere uygulanan bu istisnaların Bakanlar Kurulu kararlarıyla ve AFAD mevzuatıyla gerçekleştirildiği bilgisini veren Vali Türker, "Faraza iş kazası olduğu zaman, ciddi anlamda rekabet kuralları ihlal edildiği zaman biraz sıkıntı çıkıyor. Bunu da görmemiz lazım." ifadesini kullandı.

 

Suriyelilerle ilgili meseleye 'geçici bir sorun' gözüyle bakıldığını ifade eden Türker, "Suriye'deki kriz bittiği zaman bunlar ya gidecekler ya da yerleşikler olacaksa genel sisteme tabi olacaklar. Şu an bir ara dönem uygulanıyor. Devletin burada uyguladığı bir şey var." şeklinde konuştu.

 

CAZİBE MERKEZİ OLMAKTAN ÇIKARMAK İSTİYORUZ

 

Antalya'yı, Suriyeler için cazibe merkezi olmaktan çıkarmak istediklerine değinen Türker, şöyle konuştu: "Kendiliklerinden giden çok oldu. Üzerinde durmamız gereken konu Antalya'yı Suriyeliler için bir cazibe merkezi olmaktan çıkarmak istiyoruz. Şu anda diyelim ki kaç kişi varsa bunların eşi, dostu, akrabası, Antalya'da yaşama şartlarının iyi olduğunu gören herkesin gelmesi mümkün. Isınmak burada sorun değil. İş bulmak sorun değil. Niteliksiz iş gücüne de ihtiyaç var. Onlar için hakikaten bir cazibe merkezi Antalya. Biz burayı Suriyeliler bir kriz olmadan, sorun olmadan bu meseleyi aşalım diye burayı cazibe merkezi olmaktan çıkarıyoruz. Prensip olarak gelenler engellenecek, olanlar gönderilecek. Şu an biraz yumuşatıyoruz. Kışta, kıyamette insanları bir yere göndermek, tarım sektöründen ciddi talepler geldi. Bunlarda problem yok, devam ediyorlar diye. Açıkçası tolerans gösteriyoruz şu aşamada."

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir