Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi Manavgat'ta Başladı

Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi Manavgat'ta Başladı
27. Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi, 30 ülkeden bin 500 katılımcı ile Manavgat'ta başladı. 20.04.2018 16:10

Erzurum Atatürk Üniversitesi, Ulusal Eğitim Dernekleri Platformu ve PEGEM Akademi işbirliğinde Manavgat'ta bir otelde düzenlenen kongreye, akademiysen ve öğretim görevlilerinden oluşan 30 ülkeden bin 500 kişi katlıyor.  Ana teması “Değişen Dünyada Eğitim” olan kongre, müzik dinletisi, açılış toplantısı ve resim sergisi açılışıyla başladı.

Ulusal Eğitim Dernekleri Platformu Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Özcan Demirel, üniversitelerin eğitim fakültelerinde düzenlenen ulusal eğitim Bilimleri Kongrelerinin son 6 yıldır uluslararası düzeyde Antalya’da düzenlendiğini söyledi.

Her kongrede bir ana tema belirlediklerini bu yılda geleceğin eğitimini tartışmak üzere, “Değişen Dünyada Eğitim” olarak ana temayı belirlediklerini dile getiren Demirel, “Teknolojide çok hızlı ilerlemeler var. Son 10 yılda elde edinilen bilgilerin, 19 yılda edilen bilgilerin toplamının 3 katı olduğu söyleniyor. Bu kadar bilginin hızla yayıldığı, geliştiği bir ortamda, bize gelen öğrencilerde çok farklı becerilerle geliyor. Teknoloji içinde doğmuş oldukları için, biz ise 20. yüzyılda öğretmen, eğitimci olmuş kişiler olarak onlara yeterli durumundayız, değimliyiz, ne yapılabilir, bu 21. yüzyılın gençliğini daha iyi nasıl yetiştirebiliriz amacıyla onu tartışmak üzere böyle kongremizi düzenledik. Yurt dışından konuşmacılar çağırdık. Türkiye’de dahil olmak üzere 30 ülkeden yaklaşık bin 500 katılımcı var. Dört gün sürecek kongremizin sonunda sonuç bildirgesini yayınlayacağız” diye konuştu.

Hızla ilerleyen bilgi toplumuna ulaşmada hatta dijital çağa aya uydurmada çok geride kalmamak için çaba sarf ettiklerini anlatan Demirel, şöyle konuştu: “Bilemiyorum belki treni kaçıracak mıyız, bırak treni uçağı da belki kaçıracağız. Hatta füzeyle de gitmeye kalksak yetişemeyebiliriz diye düşünüyorum. Ama her şeye rağmen Türk’ün bu kıvrak zekasıyla bir çok şeyleri yapabiliriz. Biz çünkü birçok şeyleri çağ atlamadan yapmaya çalışan insanlarız. Millet dijital çağda yaşarken, bizim çok daha gerilerde bulunup birden bire bu süper lige ulaşmak bile bir atılım olacaktır. Fırsat verilirse, bu aradaki mesafeyi ben kısa zamanda kapatacağımıza inanıyorum. Çünkü, gençler fırtına gibi. Yeni gençler umduğumuzdan daha iyiler, çok iyi kapasiteleri var. Yeter ki onlara, ekonomide ilk 10’a giren Türkiye’yi, eğitimde de ilk 10’a sokma hedefini temel alsınlar. O temeli alındığı zaman inanın ilk beş yılda yada 10 yılda Türkiye ilk 10’a girecektir.”

22 Nisan Pazar günü sona erecek kongrede, paneller, çalıştaylar, sözlü bildiriler ve poster sunumlarına yer verilecek.

Haber: Taner Durak 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir