Türkiye ve müzik aşığı bir Rus gelin

Türkiye ve müzik aşığı bir Rus gelin
Türkiye ve müzik aşığı bir Rus gelin 13.04.2017 09:33

6 yıl önce yabancı gelin olarak ülkemize yerleşen Rusyalı Irina Akkök, Türkiye’ye ve müziğe olan sevgisiyle Manavgat’ta yaşamaya devam ediyor. Biz de Irina ile ülkemize olan yolculuğunu, bu yolculukta neler yaşadığını, müzik ve Türkiye sevgisini, Manavgat Kültür ve Yaşam Derneği (MAYDER) ile ilgili çalışmalarını konuştuk.

-Türkiye’ye nasıl yerleştiniz ?

6 yıldır Türkiye’deyim. Buraya iş amaçlı geldim. İlk Türkiye’yi gördüm aşık oldum, üçüncü gelişimde de yerleştim. Eşim de beni piyona çalarken gördü ve aşık olmuş. Yabancı gelin olarak buraya yerleşmiş oldum. Eşimi de çok seviyorum ve desteğini her zaman hissediyorum.

-Burada neler yapıyorsunuz ?

Buraya geldikten sonra otellerde piyona çalıp şarkı söylemeye devam ettim. Bunun yanında MAYDER ile tanıştıktan sonra MAYDER çocuklarına yine programlar için müzik eğitimi verdim.  MAYDER ile hayata geçireceğimiz daha çok projelerimiz var.

-Müziğe olan sevginizden bahseder misiniz ?

Ben ülkemde müzik okulundan mezunum ve işime aşığım. Sanırım bu işten başka bir iş yapamazdım, müziksiz bir hayat düşünemiyorum. Türk müziğini ilk başta hiç anlamıyordum, hep aynı gibi geliyordu. Ama şimdi anladım ki Türk müziği çok zengin ve çok güzel. Burada da Türk müziği ile ilgili bir albüm çıkarmak istiyorum.

-Yabancı gelinlere neler söylemek istersiniz, herkes sizin gibi kolay adapte olamıyor sanırım…

Yabancı gelinlere söylemek istediğim kendilerini soyutlayıp, sadece kendi gibi yabancı gelinlerle görüşerek yanlış yapıyorlar. Bunu Rus arkadaşlarıma da anlatıyorum, biz Türkiye’de yaşıyoruz ve Türk erkekleriyle evliyiz. Türk kültürünü öğrenmek zorundayız, çünkü artık burası bizim vatanımız. Hatta severek öğrenmeliyiz, dünyada kültür olarak Türkiye’den başka zengin bir ülke yok. Rus kültürünü buraya getirmek lazım hem de Türk kültürünü öğrenmek lazım. Bunları karıştırarak güzel bir kültür oluşur. Bir de Türk ve Rus kültürü zaten birbirine çok yakın. İnsanları da sıcaklık olarak çok benziyor, zaten o yüzden sanırım Ruslar Türkiye’de fazlalıkta.

-Peki siz nasıl adapte oldunuz ?

Türkiye’ye alışmak çok kolay oldu. İlk başta Türkleri anlamıyordum, ama zamanla çok güzel insanlarla tanıştım, daha fazla anlamaya başladım. Ne kadar çok insan tanırsak hem o kadar kolay adapte oluyoruz hem de Türkleri anlamaya başlıyoruz. Herkesi önyargısız kabul etmek lazım. Ben Türk akrabalarımı ve arkadaşlarımı çok seviyorum.

-MAYDER ile tanışmanız nasıl oldu ?

Burada MAYDER gibi bir dernek arıyordum, yani sürekli proje üreten, hevesli, çalışkan, benim gibi düşünen… MAYDER ile tanıştıktan sonra daha bir enerjik oldum, daha fazla daha güzel fikirler üretmeye başladım. Anladım ki Türkiye’de her şeyi yapabiliriz. Eğitim ve kültür seviyesi çok yüksek ama biz yabancılara farklı geldiği için burada hiçbir şey yapılmıyor zannediliyor. MAYDER Başkanı Ezgi Bahçealtı da bizim gibi yani bazen Rus mu Türk mü karıştırıyorum J Onunla birlikte daha güzel şeyler başaracağımıza eminim. Ona ve destek veren herkese arkadaşlarım adına da bir kez daha teşekkür ediyorum.

-‘Yabancıların Gözünden Neden Atatürk’ geceniz  çok beğenildi, senin gözünden Atatürk’ü öğrenebilir miyiz ?

Rusya’da Atatürk gibi bizim de liderimiz var Lenin. Fakat Türkiye’de Atatürk’e olan sevgi saygıyı başka ülkenin liderine olan kadar değil. O kadar fazla ki ben de bunu fark ettim. Atatürk’e hayran olmamak elde değil zaten. Türkiye’deki birlik ve beraberlik de çok ayrı mesela. Bunlar beni çok etkiledi. Türklerin Atatürk’e olan sevgisi çok başka, o zaten bir dünya lideri, herkesin örnek alması gereken bir lider. Böyle bir önderi, biz de çok seviyor ve sayıyoruz.

Röportaj: Duygu KAYA 

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir