Tarımda biyolojik mücadelede işbirliği

Tarımda biyolojik mücadelede işbirliği
Tarımda biyolojik mücadelede işbirliği 13.06.2017 16:01

Manavgat Ziraat Odası’nın (MZO) girişimleriyle, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ve Manavgat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün de destekleri ile tarımda biyolojik mücadele ile ilgili, arazide faydalı böcek salımı yapıldı.

Kalemler Köyü’ndeki portakal bahçesinde yapılan böcek salım işlemine, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, BATEM Teknik Müdür Yardımcısı Ali Öztop, MZO Başkanı Rasim Metin, Manavgat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömür Ozan Çakal, görevliler ve gazeteciler katıldı.

FAYDALI BÖCEKLER ARAZİDE İNCELENDİ

Bu işlemim portakal ağaçlarında bulunan hastalıkları, ilaç kalıntıları yok etmek için uygulanan bir yöntem olduğunu açıklayan BATEM Müdürü Ünlü, Predatör (avcı) böcekler ve Parazitoit böceklerin, ağaçlara bırakıldıktan sonra, hastalıklı ve zararlı bölgeyi yiyerek, bunlardan temizlediğini anlattı. Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen ise bu böceklerin biyolojik mücadelede faydasının geçen yıla göre daha çok arttığını belirterek, bu işlemin yaygınlaşması gerektiğini söyledi. MZO Başkanı Rasim Metin de konuşmasında, bu işlemin çiftçiler açısından hem ekonomik, hem iş gücü olarak çok faydalı olduğunu vurguladı. Metin, bu işlemin nar ağaçları da yapılabildiğini de ekleyerek, böceklerin yumurtlama yaparak, çoğaldığını da aktardı.

Faydalı böceklerden çiftçiler tarafından alınması durumunda yarısından fazlasının bakanlık tarafından desteklendiğinin de belirtildiği toplantıda, faydalı böceklerin hastalıklı bölgeye bırakıldıktan sonra, nasıl o bölgeyi tedavi ettiği gözlemlendi.

Haber-Foto: Duygu KAYA 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir