SÖZEN VE 12 PERSONELE SORUŞTURMA İZNİ

SÖZEN VE 12 PERSONELE SORUŞTURMA İZNİ
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve belediye görevlileri hakkında yapılan 7 ayrı şikayeti inceleyen bilirkişilerin kararı üzerine başkan ve bazı belediye görevlileri hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından soruşturma izni verildi.13.04.2018 16:59

Geçen yıl Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve 12 belediye görevlisi hakkında, şelale tesislerinin ihalesi, Side mahallesinde bazı konaklama tesislerinde yapılan kaçak yapılaşmaya karşı görevini yapmamak, Side mahallesinde bazı yıkımların yasal süre beklenilmeden gerçekleştirilmesi, sahilde bulunan bazı büfelerin kaçak olduğu halde çalışma ruhsatlarının iptali ve yıkımlarının gerçekleştirilmemesi ile Hatıplar mahallesinde bulunan sebze deposunun kaçak olduğu halde işlem yapılmaması konusunda 7 ayrı konuda İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulunuldu. Şikayetleri inceleyen İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü bilirkişileri tarafından rapor hazırlandı. Raporda, Başkan Sözen ve belediye görevlileri hakkında 4 ayrı suçlama hakkında soruşturma izni verilmesi gerektiği belirtildi.

Hazırlanan raporun ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla, geçen yıl Aralık ayında imzalanan Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü kararına göre, Hatıplar Mahallesinde, yapı ruhsatı ve mimari proje olmadan kaçak olarak inşa edilen sebze meyve deposuna, kapatılan Sarılar Belediyesi tarafından verilen işyeri açma izni ve çalışma ruhsatının, işyeri bilindiği halde ruhsatın iptal edilmesi için herhangi bir işlem yapılmadığı gerekçesiyle ilgili kanun ve işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğe aykırı davranıldığı belirtildi.

Kararda, Side antik kentinde 1’nci derecede SİT alanında bulunan bir otelin kapatılan Side Belediyesi tarafından verilen çalışma ruhsatının Kıyı Kanunu, İmar Kanunu ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı olduğu ve mevzuata uygun olmayan bu otelin izin belgesinin iptal edilerek, ticaretten men edilmesi gerekirken herhangi bir işlem yapılmadığı kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kararda, Türkiye’nin önde gelen turizm gruplarından birine ait 4 ayrı otelde bilirkişiler tarafından yapılan incelemede, mimari ve proje ve yapı ruhsatlarına aykırı olarak ekstra kat ilavesinin yapıldığı, boşlukların kapatıldığı emsal ve kullanım alanlarının artış yapıldığı, tesisat ve çatı katlarında oda ilavelerinin yapıldığı, bodrum katında genişleme olduğu belirtildi. Bahse konu 4 ayrı otelde mimari proje ve yapı ruhsatlarına aykırı davranışlar olduğu ve bu durumun Belediye Kanunu, İmar Kanunu ve imar yönetmeliğine aykırı olduğu hatırlatıldı.

Side mahallesinde bulunan bazı konaklama tesislerinde yapılan incelemelerde görülen imara aykırı yapılaşmalar konusunda Kasım 2017’ye kadar Manavgat Belediyesi encümeni tarafından herhangi bir karar alınmadığı, geçen yıl Kasım ayında gönderilen otel sahiplerine gönderilen yazılarla ilgili olarak Antalya idare mahkemelerinde davalar açıldığı ifade edilen raporda, mahkemeler tarafından yıkım işleminin durdurulmasına yönelik karar alındığı hatırlatıldı. Kararda mahkemelerin yürütmenin durdurulması kararı vermiş olmasının İmar Kanuna ve imar yönetmeliğine uygunluk göstermediği belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı kararda, İmar Kanunu, Belediye Kanunu, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanun, Kıyı Kanunu ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı davranıldığı gerekçesiyle haklarında verilen şikayetlerle ilgili adli işlemlerinin başlatılması amacıyla  soruşturma izni verildi.

Haber: Taner Durak 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir