Sözen “incelemelerin siyasi malzeme yapılması çok çirkin”

Sözen “incelemelerin siyasi malzeme yapılması çok çirkin”
İçişleri Bakanlığının Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve 12 belediye görevlisi hakkında yapılan 7 ayrı şikayet ile ilgili soruşturma izni vermesinin ardından Manavgat Belediye Başkanı Sözen, Gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:13.04.2018 17:00

” Biliyorsunuz Belediyeler İçişleri Bakanlığına bağlıdır. İçişleri Bakanlığının denetimine tabi oluyor. Şikayetlere müteakip gerek görülürse müfettiş gönderilir. Konuları şikayete binaen de  denetlemede bulunur. Burda da Side eski Belediye Başkanı A. Kadir Uçar’ın şikayetlerine yönelik Manavgat’a İçişleri Bakanlığından kontrolör gelmiştir. Kontrolör gerekli incelemeleri yaptı. Şikayetleri değerlendirdi. Şikayet edilen 7 konu vardı. Bunun 4 tanesine soruşturma izni verdi. Yani raporunu ona göre tanzim etti. Müfettişin raporuna istinaden de içişleri bakanlığı bir müfettiş gönderme kararı aldı. İçişleri bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler gelecek ve bu 4 konuyu inceleyecek” dedi.

SÖZEN “ŞİKAYETTE BULUNAN KİŞİ UÇAR”

Şikayet’te bulunan kişinin Side eski Belediye Başkanı A. Kadir Uçar olduğunu ifade eden Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen;” Gelen muhakkik şikayetleri  inceleyince, Side Eski Belediye Başkanı A. Kadir Uçar’ında sorumlu olduğu ve onunda görev süresiyle ilgili inceleme yapılmasını rapor etti. Buna istinaden de valilik bir muhakkik atadı, gelen muhakikk raporunda, Side eski Belediye Başkanı ve ekibinin de sorgulanması gerektiğini rapor etti. Hem muhakkik hem de bilirkişi. Ayrıca şu anda dosya Kaymakam beyin masasında. Kaymakam bey bu iki muhakkik ve bilirkişi raporlarının doğrultusunda sorgulamaya gerek vardır dediği takdirde aynı şekilde o vatandaş da bizimle birlikle soruşturmaya tabi olacak. Ayrıca şikayet ettiği yerlerin tamamı kendi döneminde yaptığı yerler. Mesala bizim yıktığımız 13 tane büfe onun döneminde yapılan ve kayınına, teyzesinin oğluna verdiği büfeler. Ve biz onları yıktık. Böyle bir olay. Belediye Başkanı araştırılıyor. Araştırılmayan belediye başkanı yoktur. Bizim üst mercimizdir bakanlık, bakanlık şikayetleri dikkate alır değerlendirir. Sayın bakanın oluruyla bize de mlüfettiş gönderir incelenir. Biz göreve geldiğimizden bu yana zaten bu tarz denetimler yaşıyoruz. İlginç olan bir ilçe başkanının elinde bu soruşturma evraklarını sallayarak bunu heryere göndereceğim demesi, eski bir belediye başkanın bunları ulu orta heryere göndermesi ne kadar etiktir bilmem. İncelemeden, araştırmadan  asla kaygılı değiliz. Bizim bağlı olduğumuz bakanlıktır tabiki inceleyecekler. Hatamız varsa burası hatalıdır diyeceklerdir. Ama bunun yani bizim bu incelemelerimizin siyasi malzeme yapılması kadar çirkin birşey yok” dedi.

Haber: Taner Durak 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir