SÖZEN’DEN KADIN HAKLARI MESAJI

SÖZEN’DEN KADIN HAKLARI MESAJI
MANAVGAT Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 5 Aralık Kadın Hakları Günü'nün yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.05.12.2018 15:43

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, insan hakları ve demokrasi kavramlarının kadının yönetimde söz sahibi olduğu şartlarda daha da güçlendiğini söyledi. Bir ülkede yaşayan kadınların siyasette ve yerel yönetimlerde söz sahibi olmasının o ülkenin medeniyet düzeyinin de göstergesi olduğunu kaydeden Başkan Sözen, "Dünyanın birçok ülkesinde kadınların seçme ve seçilme hakkı düşünce aşamasında bile değilken, 84 yıl önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınması Türkiye'de yasal hale gelmiştir. Ulu Önder Atatürk, 'Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır. Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır' demiştir ve bu düşünceden yola çıkarak, Türk kadınının toplumsal hak ve yönetimde söz sahibi olması temeli 5 Aralık 1934'te atılmıştır" dedi.

Siyasette, iş dünyasında ve hayatın her alanında kadının varlığının her zaman önemli olduğuna işaret eden Başkan Sözen, şunları söyledi:

"Kadınların fırsat ayrımcılığına uğramadan hayatın her alanında görünür hale gelmesi, bir ülkenin refahı, huzuru, barış içinde yaşaması ve üretkenliğinin artmasının da kaynağıdır. Bu nedenle kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılık ancak bir toplumun ilerleyişinin körelmesine hizmet eder. Tarihimizin her döneminde saygın bir yere sahip olan kadınlarımız, ortaya koydukları başarılarla Türk kadınının gücünü tüm dünyaya göstermiştir. Bizler de kadınlarımızın temel hak ve demokrasi adına attığı her adımda yerel yönetim olarak yanlarında olmaya devam edeceğiz. Kadın odaklı belediyecilik anlayışımız, yeni kadın projelerimizle birlikte Manavgat'ta artarak devam edecektir. Kadınlarımızın eğitimde, sanatta, sporda, iş dünyasında, sosyal yaşamda ve ekonomide olduğu gibi, siyasette de hak ettikleri yere geleceklerine olan inancımla, bu anlamlı günlerini en içten dileklerimle kutlarım. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk kadınına ve milletimize armağan ettiği kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 84. yılında, varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri değiştiren, güzelleştiren, yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın 5 Aralık Kadın Hakları Günü'nü kutlarım."

 HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir