Side Müzesi 2018 yatırım programında

Side Müzesi 2018 yatırım programında
Side Müzesi 2018 yatırım programında19.03.2018 16:36

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, bir dizi ziyaret için geldiği Antalya’da Side antik kentinde yapılan çalışmaları inceledi.

Antalya Röleve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram ve Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere tarafından genel müdür Yalçın Kurt’a Athena ve Apollon tapınakları bölgesinde ki bazilika restorasyonu çalışmaları, Side Tiyatrosunun son durumu ve antik kent içinde koruma amaçlı imar planı kapsamında yeniden yapılan yapılarla ilgili bilgi verildi. Genel müdür Yalçın Kurt, Side Tiyatrosu, Athena ve Apollon tapınakları bölgesi ile kent içindeki yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Ziyaretinin ardından açıklama yapan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Türkiye’de son 15 yılda çok büyük projelere imza atıldığını ve bu projelerden 30’un üzerinde projenin Antalya’da olduğunu belirtti. Antalya’da Vali Münir Karaloğlu’nun liderliğinde çok iyi bir ekibin olduğunu ve büyük projelere imza attığını dile getiren genel müdür Kurt, “Bu Türkiye’nin kazancıdır, Bu Antalya’nın kazancıdır, bu Side’nin kazancıdır.  Geçmişte yüzyıllarca yapılmamış olan işler, kuruldaki tüm üyelerimizle titiz çalışmalarla yapılıyor. Burada (Side’de) Apollon ve Athena tapınakları ve diğer projeleri kurullarımızdan geçti. Gördüğünüz uygulama yaklaşık 2 milyon 900 bin Türk Lirası.  Bu projeler devam edecek. Antalya’mıza Side’mize hayırlı olsun diyorum. Gelecekte de bunun gibi birçok proje hayata geçecek. Kültüre ve turizme de hizmet edecektir” dedi.

“SİDE’YE YAKIŞAN MÜZE PROJESİ”

Side’de mevcut müzenin çok yetersiz olduğunu ve yeni müze konusundan çalışmaları sürdürdüklerini belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, “Mevcut müzemiz, gerek idari gerekse teşhir salonlarıyla son derece yetersizdir. Artık Side’mizi kaldırmıyor, Side turizmine hizmet edemez durumda. Biz, eski Side belediyesini olduğu yerde son derece modern, güzel ve Side’ye yakışan, bir müze projesi başlatıyoruz. 2018 yılı yatırım programında var, çok kısa bir süre içerisinde proje çalışmalarına başlıyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde de temelleri atılır” diye konuştu.

“ÇOK TİTİZ ŞEKİLDE YÜRÜTÜLÜYOR”

Antalya Röleve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram da Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un gerek Antalya gerekse Side bölgesine özel önem verdiğini ifade etti. Side’de tapınaklar bölgesinde yapılan çalışmaların orijinal malzemelerle yapıldığına dikkati çeken Karabayram, “Şu anda bazilika bölgesi ve Athena, Apollon Tapınağı’nın bulunduğu bölgede iyileştirme ve bu çalışmalarında birebir kendi öz malzemeleriyle hareket ediliyor. Yeni konsktrisyon sistemin üzerinde kemer olgularının oluşturulması, bütünleme çalışmalarının yapılması ve bunlarla beraber bağlaştırıcı ve sağlamlaştırıcı işlemlerini yapılması çok titiz bir şekilde yürütülüyor” dedi.

“2019 YILINDA BU BÖLGE TURİZMDE YENİDEN BÜYÜK BİR IŞIK OLACAKTIR”

Athena ve Apollon tapınaklarının olduğu bölgede çalışmaların 2019 yılında devam edeceğini ifade eden Karabayram, “Bu bölgede tüm parçaların ele alındığı, disiplinize edilmiş mimari olgularla bir bütün olarak yeni yapı kütleleri ortaya çıkacak. Burada kullanılacak malzemelerin bir çoğu, orijinal malzemeler tek tek buraya getirilecek, blok blok dizilip bu yapıların yeniden hayat bulması sağlanacak. İnşallah 2019 yılında bu bölge turizmde yeniden büyük bir ışık olacaktır” diye konuştu.

Haber : Duygu KAYA

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir