Side’de festival rüzgarı esti

Side’de festival rüzgarı esti
Side’de festival rüzgarı esti 15.07.2017 12:19

16. Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali “Gün Batımı Konserleri kapsamındaki caz konseri ve Anadolu Ateşi Dans Grubunun muhteşem gösterileri ile başladı. Festivale yerli ve yabancı binlerce turist akın etti.

 

GÜN BATIMINDA CAZ KONSERİ

7. Uluslararası Motosiklet Festivali ve 21. Barış Suyu Festivali’nden sonra, 16. Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali de Antik Kent Side’de düzenlendi. Festivalin ilk gününde “Gün Batımı Konserleri” kapsamında Side Limanı’na kurulan küçük sahnede Amerika’da Romana Caz Band sahne aldı. Caz dinletisini yerli ve yabancı turistler, güneşin muhteşem güzellikte battığı Side’nin tarihi atmosferinde büyük keyifle ve dans ederek izledi. Gecenin devam eden saatlerinde yine Side Liman Mevki’ndeki büyük sahnede Gürcistan Halk Dansları Topluluğu sahne alarak muhteşem bir Kafkas Şov yaptı. Küçüklerin dansları büyük beğeni topladı.

 

“SİDE’Yİ RANT KAPISI OLARAK GÖRMEYENLERE TEŞEKKÜR”

Ardından Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, festival konuşmasıyla Side esnafı, yerleşik halkı ile yerli ve yabancılara İngilizce ve Türkçe olarak hitap etti. Başkan Şükrü Sözen, sözlerine 3000 yıllık tarihi geçmişe sahip antik Side’de, festival düzenlemekten ve bu festivalde halkla beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Başkan Şükrü Sözen, Side’yi Side yapan Giritlilere de katkıları nedeniyle teşekkür etmeyi unutmadı. Side’nin bu noktalara gelmesinde büyük emekleri olan kent yöneticilerine de teşekkür eden Başkan Sözen, “Side’yi rant kapısı olarak görmeyen, Side’den nemalanmak için göreve gelmeyen insanlardan bahsetmek istiyorum. Rahmetli Turgut Şen’den başlayarak Side’yi taşıyan insanların kimler olduğunu herkes bilir. Bu kişilere teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

SÖZEN; “SİDE İÇİN GÖVDEMİZİ KOYARIZ”

Başkan Şükrü Sözen, Side’ye hiçbir şekilde rant beklentisi olmadan hizmet etmeye devam edeceklerini dile getirdi. Sözen, “Biz de Side’nin önemini kavrayanlardanız. Antalya’mızı, Manavgat’ımızı seviyoruz. Side’nin ne kadar önemli olduğunu da çok iyi biliyoruz. Side’nin turizmin merkezi olması yönünde için her türlü radikal atımı atmaya hazır bir Manavgat Belediyesi var. Hiçbir şeyden kaygı duymadan, hiçbir kişisel rant beklentisi olmadan, hiçbir akrabalık ilişkisini ön plana koymadan, Side için gövdesini koyacak bir Manavgat belediyesi var. Side için elimizden gelen herşeyi yapacağız, yapmaya da devam edeceğiz. Side için doğru neyse korkmadan yapacağız” dedi.

 

SİDE’DE İKİNCİ ETAP ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

Başkan Sözen şöyle devam etti. “Side bütün dünyaya mal olan bir yer, birkaç aileye ait bir yer değil. Yıllık 3 milyon misafirimizi ağırladığımız bir yer burası. Side’nin yapısına uygun taş, cumbalı binalarla donatmaya devam edeceğiz. Side’yi el birliğiyle turizme kazandırmak zorundayız. Bu süreç emek, cesaret istiyor. Herkes Side’deki değişim sürecine inanmaları gerekiyor. Mülk sahiplerinin de buna katkı koyacağına inanıyorum. Projemizin ilk etabını geçirdik. Side’ye yakışmayan binaların yıkımı ile başlayarak, rantı bir kenara bırakarak, cesaretle, yüreklilikle yıkım sürelerinin arkasından Side’ye yakışır traverten doğal taşla kaplanmasının birinci etabını bitirdik. Side daha önce dükkanların aydınlatması ile ayaktaydı. Ayrıca Side’de yangın hidrantlarını oluşturduk. Esnaflarımızı acizlendirip, sıkıntıya sokmadan, yaz sezonu sonunda 2’inci etabına başlayacağız. Bu süreçte yalnız değiliz. Maddi ve manevi katkıda bulunan kıymetli Antalya Valiliğimize, Müzemize, Side’ye inanan emek veren kazı ekiplerine yürekten teşekkür ediyoruz. Müteahhitlerimize ve belediye ekibimize teşekkür ederiz” dedi.

 

ANADOLU ATEŞİ NEFES KESTİ

Başkan Şükrü Sözen, eşi Hatice Sözen ve protokol üyeleri, Side’de tamamlanan düzenleme projesinin açılışını sahnede hep birlikte yaptı. Ardından Anadolu Ateşi Dans Grubu muhteşem bir gösteri yaptı. Mustafa Erdoğan’ın katıldığı dans şov, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgiyle izlendi.

 

İKİNCİ GÜNDE CAZ KONSERİ

Festivalin ikinci gününde Meksika’dan Del Mondo Casa ekibi sahne aldı. Gecenin devam eden saatlerinde yine Side Liman Mevki’ndeki büyük sahnede Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sahne aldı. Coşkulu müzik dinletisini yerli ve yabancı turistler, güneşin muhteşem güzellikte battığı Side’nin tarihi atmosferinde büyük keyifle ve dans ederek izledi.

 

COŞKULU KAPANIŞ

Side Festivali’nde üçüncü ve son günü akşamı ise “Gün batımı Konserleri” ve ünlü dans grubu Hürrem Sultan Dans Gösterisi Side Limanı’nda Manavgat halkı ve yerli ve yabancı misafirler ile buluştu.

 

Haber Merkezi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir