Psikolog Şule Arslan’dan çocuklar için yaz tatili önerileri

Psikolog Şule Arslan’dan çocuklar için yaz tatili önerileri
Psikolog Şule Arslan’dan çocuklar için yaz tatili önerileri 20.06.2017 16:05

-Yoğun bir eğitim öğretim döneminin ardından 3 aylık bir tatil süreci var. Öğrenciler bu süreci nasıl değerlendirmeli?

Yapılan araştırmalara göre tatil zamanında öğrenilen her 10 bilginin en az 1 tanesi unutuluyor. Bu sebeple tatil deyip geçmemek gerekiyor. Yaz dönemi için zamanlama, planlama ve organizasyon becerilerinin körelmemesi için gün içerisinde muhakkak belirli periyodlar halinde çocuklarınızın ders çalışması gerekiyor.

-Öğrenciler bir süre hiçbir şey yapmadan zihinlerini boşaltmalı mı, yoksa ara vermeden yaz kurslarına devam mı etmeli?

Tatil demek sınırsız televizyon, bilgisayar, tablet ya da oyun demek değildir. Çocukların ebeveynlerinden en büyük istekleri tatil boyunca istedikleri kadar televizyon izlemek veya bilgisayar oynamak olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bunların kısıtlanması çocuğun okul dönemi ile ilgili değil, genel gelişim ve dikkati için gereklidir. Bu nedenle de televizyon ve bilgisayar süreleri yine aşırıya kaçmadan kontrol altında devam ettirilmelidir. Elbette kış boyunca yapamadıkları veya yapmaya fırsat bulamadıkları aktivitelere yönelerek zamanı daha verimli ve eğlenceli hale dönüştürebilirler ancak günün belli saatleri düzenli çalışmaya devam edilmelidir. Bunun için illaki kurs desteği almaya gerek yok elbette. Yaz tatili için tatil-ders setleri de bu konuda yardımcı olabilir.

- Peki, bu yaz kursları, kampları, spor okulları gibi aktiviteleri psikolojik açıdan öneriyor musunuz?

Kesinlikle öneriyorum ancak maddi açıdan durumu zayıf olan aileler de biz çocuğumuzu yaz okuluna gönderemiyoruz diye endişelenmesinler. Bilakis, çocukların dünyayı ve çevreyi en iyi tanımalarının yolu beş duyularını da kullanarak yaptıkları etkinliklerdir. Eski zamanlardan beri bu oyunların en zengin kaynağı “sokak”tır. Sokakta oynanan oyunlar yaratıcılığı, problem çözme becerisini, sosyal ilişkileri geliştirir. Bunu deneyimlemesi için çocuğunuza imkân yaratmaya çalışın. (Sitenizin bahçesi, ninelerinin dedelerinin yayla evleri/yazlıkları veya çocuğunuzun arkadaşlarını da gezinize katacağınız parklar, orman gezileri…)

- Bazı çocuklar yazın hiçbir aktiviteye katılmak istemeyebilir, bu bir sorun mu? Ya da çoğu aileler bu durumda çocuklarını bir kursa yazdırmak için baskı yapabiliyor, bu durum nasıl çözülmeli?

Çocuklar 12-13 yaşına kadar oyun çocuğudur ve 40 dakikalık bir dersten sonra teneffüs zilinin çalmasıyla bile okun yaydan fırladığı gibi dışarı çıkarlar. Bu sebeple eğer ergenlik dönemine henüz girmemiş bir çocuk yazın koşmak, eğlenmek, oyun oynamak istemiyorsa veya arkadaş ilişkilerinde sorun varsa( oyun kuramıyor, arkadaş edinemiyorsa)bu durum bize aile içinde bir problem olduğunu düşündürebilir ve çocukluk dönemi depresyonu da olabilir. Bu durum bir uzman psikolog tarafından değerlendirilmesi gerekir.

- Bazı durumlarda ise çocuklar okulların kapanmasıyla birlikte teknolojiye daha fazla zaman ayırmaya başlıyor, bu tehlikeli bir durum mu?

Kesinlikle çok ama çok tehlikeli bir durum. Çocuğun düşünme gücü, zihinsel gelişimi, hayal dünyası hepsini olumsuz yönde etkiliyor. Amerikan Pediatri Derneği 2 yaşında bir çocuğun tablet, cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi cihazların hepsi dâhil olmak üzere, 15-20 dakika ve ebeveyn gözetiminde sınırını koyuyor.  Artık 1 yaşında çocuklar bile akıllı telefonlara, bilgisayarlarla çok fazla oynuyor. O yaştaki bir çocuğun televizyon izlemesi bile aslında beyin gelişimi açısından sıkıntılı özellikle hızlı akışta şeyleri izlemeleri. Bilgisayarlarda da bu tarz programları, oyunları izledikleri zaman bebeğinizi ya da çocuğunuzu hipnotize ediyor. Uzun süre bakıyor ve hiçbir şey düşünmeden hipnotize oluyorlar.

- Sizin yaz tatili için önerileriniz nedir?

Düzenli spor faaliyetlerine yönlendirmeniz, çocuğunuzun zaman yönetimi, disiplin, kurallara uyma, takım halinde çalışma… gibi becerilerini pekiştireceği için bir sonraki okul dönemine de katkı sağlayacaktır.

Her gün düzenli olarak yaşına uygun kitap okumasını destekleyin. Yaratıcı beyin gelişimi uzun dönemde çocuğunuza sadece akademik değil, hayatın birçok alanında geri bildirim sunacak bir alan.

Birlikte vakit geçirin! Zamanınızı kaliteli ayarlayın, çocuklarınıza örnek olun, model olun ki sizden gördüklerini keyifle kendilerine uygulasınlar.

Hem verimli hem de eğlenceli bir yaz dönemi olsun!

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir