Poşette beyanname sorunu

Poşette beyanname sorunu
Manavgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MASMO), üyelerine yönelik ‘İş Mahkemeleri ve Yargıtay Kararları Işığında İş Yeri Kayıt ve Belgelerinin incelenmesi-İş Yeri Uygulamaları’ konulu seminer düzenledi.11.02.2019 15:11

Seminere katılan Ankara SMMMO Başkanı Ali Şahin, mükellefleri poşetler için beyanname verilmesi konusunda uyarırken, ciddi cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.

 

MASMO, üyelerine yönelik olarak İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde Ankara SMMM Odası Eğitmeni SMMM Atakan Kayataş'ın sunumuyla ‘İş Mahkemeleri ve Yargıtay Kararları Işığında İş Yeri Kayıt ve Belgelerinin incelenmesi-İş Yeri Uygulamaları’ konulu eğitim semineri düzenledi.

Ankara SMMMO Başkanı Ali Şahin’in de katıldığı seminerde İncelemelerde Dikkat Edilecek Hususlar, İş Yeri Kayıtlarına; Bordro, İbranamelere Hesap Pusulası vb. Yargının Bakışı, Fazla Mesai, Hafta Tatili, Ulusal Bayram Ücretleri Hesaplamaları ve Bordroya Yansıtma, Tazminat Hesaplamaları, Sahte Sigortalılık Bildiriminde Meslek Mensuplarının Disiplin ve Cezai Sorumluluğu konularında muhasebeci ve mali müşavirlere bilgi verildi.

Hem meslek mensuplarını hem de iş dünyasını ilgilendiren bir konuda seminer düzenlediklerini belirten MASMO Başkanı Nezih Özgenç, “İş mahkemeleri ve Yargıtay kararları çerçevesinde iş yeri kayıtları ve belgeler konulu eğitimimizi gerçekleştirdik. Yine oda başkanımızın katkılarıyla 19 Şubat’ta dalgalı piyasalarda geleceği ön göme ve şirket yönetimi konulu eğitimimizi gerçekleştireceğiz. Kursun uzamanı Erkin Şahinöz’le birlikte olacağız, kendisi dünya gazetesi ekonomi yazarı aynı zamanda Amerikan Merkez Bankasının eski danışmanlarından kendisi bu eğitiminde bize katkı yapacağından inancımız sonsuz” dedi.

4-7 Nisan tarihleri arasında Ankara SMMMO’nun Manavgat’ta Atatürk Kupa’sı düzenleyeceğini belirten Özgenç, “Bu yıl kupa elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden Eskişehir SMMMO Başkanı Hasan Eröz adına düzenlenecek. Bu inceliklerden dolayı da Ankara oda başkanımıza teşekkür ediyorum, değerli oda başkanımız Hasan Eröz’ü buradan saygı ve sevgiyle anıyoruz” dedi.

POŞET BEYYANNAMELERİNE DİKKAT

Şubat’ın 15’inde ilk defa poşetler için beyanname verilecek olmasına dikkat çeken Ankara SMMMO Başkanı Ali Şahin, henüz bir yönetmelik yayınlanmadığı için satışlarda poşet veren mükelleflerin sıkıntılı bir duruma düşmemesi için dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Çevre Bakanlığına verilecek beyannamelerde ayrı cezai hükümler var. Bir bildirimin verilmemesinin cezası 18 bin 43 lira yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunursanız diyor Çevre Bakanlığı, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulunuruz, 6 aydan 1 yıla kadar da hapis cezası ile yargılanırsınız gibi olaylar söz konusu. Bununla ilgilide tabi bizim hem meslektaşlarımıza hem de maliyenin mükelleflerini daha doğrusu satışlarda poşet veren herkesi ilgilendiren ağır cezai yaptırımlar söz konusu. Sürenin uzatımı ile ilgili de sıkıntılar var ancak sürenin uzatılması düşünülmüyor ama 15’inde beyanname verilecek. Henüz yönetmelik yayınlanmadı, 14’ünde de geçici vergileri vereceğiz. Akabinde poşet beyannamesi yani mesleki gündemimiz bu anlamda çok yoğun ve sıkıntıda” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir