Öykü yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Öykü yarışmasında ödüller sahiplerini buldu
Öykü yarışmasında ödüller sahiplerini buldu 09.03.2018 15:57

Manavgat Belediyesi’nin“Kadınlar Edebiyat Durağı” Projesi kapsamında düzenlenen ‘Yıldızlar Altında Manavgat’ temalı öykü yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

 

Kadınlara yönelik projeleriyle beğeni toplayan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara ödül yağdırdı.Manavgat Belediyesi’nin “Kadınlar Edebiyat Durağı” Projesi kapsamında düzenlenen ‘Yıldızlar Altında Manavgat’ temalı öykü yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, eşi Hatice Sözen, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, belediye meclisi üyeleri, yarışmanın jüri üyeleri, öykü yazarları ve kadınlar katıldı.

 

 

“GURUR DUYDUM”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, belediye olarak kadınlara yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. Başkan Sözen; “Kadına önem veren, emeğine saygı duyan ve yücelten bir Manavgat’ı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu nedenle son dönemde kadınlarımıza yönelik projelerimizi artırdık. Kadının elinin değdiği her şey daha güzel oluyor. Bu güne kadar kadınlar tarafından hayata geçirilen projelerde hiç başarısızlık yaşamadım. Kadınların gerçekleştirdiği projelerle ilçemize hep katkı sağladık” dedi. Başkan Şükrü Sözen, kadınlara yönelik öykü yarışması projesi önüne geldiğinde mutlu olduğunu anlatarak, “Kadının üretkenliğini bildiğimiz için, yazarak ta kendini ifade etmesine zemin oluşturabilmek adına böylesine bir proje olgunlaştı. Ana tema Manavgat olsun dedik. Dünyanın en güzel kenti olan ‘Yıldızların Altında Manavgat’ temasını bu kadar mı güzel işleyebilir kadınlarımız. Her satırını okudum, inanın gurur duydum. Eğitim almadan yürekleriyle böylesine satırlara can verebilen, hayat verebilen kadınlarımızın Manavgat’ta olması bizi gerçekten gururlandırdı” dedi.

 

“HÜZÜN DOLU HİKAYELER”

Yarışmanın jüri başkanı Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Tarana Oktan’da yaptığı konuşmada, daha öncede böyle yarışmalarda jüri üyeliği yaptığını, o yarışmalara katılan eserlerin çok büyük çoğunluğunun dram olduğunu ifade ederek, “Hüzün dolu terk edilmiş kadınlar, acı çeken kadın, hastalıklı kadın, tek başına çocuklarını büyüten kadın, ezilen kadın, kayınvalidesi tarafından eşi tarafından dövülen kadın ana temasıydı bu hikayelerin. Manavgat’la ilgili yarışmamıza baktığımıza ismi çok neşeli. Yıldızlar altında Manavgat. Çok neşe dolu” dedi. Yardımcı Doçent Doktor Oktan, buna rağmen, bu yarışmada da hüzün dolu öykülerin önlerine geldiğini sözlerine ekledi.

 

ÖYKÜLER KİTAPLAŞTIRILDI

Yapılan konuşmaların ardından atölye çalışmalarına katılan kadınlara belgeleri verildi. Yarışmada ‘Mendil Yarası’ adlı öyküyle birinci olan Asya İşkar’a ödülünü Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 2’nci olan, ‘Efsunlu Yar Efsanesi’ adlı öyküyle 2’nci olan Ayşe Öz’e Kaymakam Mustafa Yiğit’in eşi Mehtap Yiğit, ‘İki Damla Yaş’ adlı öyküyle 3’ncü olan Sabah Köklüer’eplaket ve ödülleri, belediye başkan yardımcısı Sebahat Çevik tarafından verildi. Jüri özel ödülü ise, Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in eşi Hatice Sözen tarafından sahibine sunuldu. Proje kapsamında 61 öykünün yer aldığı eser Manavgat Belediyesi tarafından “Yıldızların Altında Manavgat – Kadınlardan Öyküler” adıyla kitap olarak bastırıldı. Kadınlar ve Belediye Başkanı Şükrü Sözen, ellerinde kitapları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Haber Merkezi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir