Otel Satın Almacıları Manavgat’ta buluştu

Otel Satın Almacıları Manavgat’ta buluştu
Otel Satın Almacıları Manavgat’ta buluştu16.02.2018 15:23

Otel Satın Alma Müdürleri Eğitim Derneği (OSMED) tarafından 15-17 Şubat tarihleri arasında düzenlenen eğitim seminerleri Çolaklı’da bulunan Comodor Elit Hotel’de düzenlendi.  Otellerin satın alma müdürlerinin yanı sıra housekeeping, F&B ve mutfak müdürleri ile personellerinin de katıldığı eğitim seminerinde konular sunumlar şeklinde Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile çeşitli üniversitelerden gelen öğretim görevlileri tarafından verildi.

OSMED’in uluslar arası AR-GE çalışmalarını tamamlamış Türkiye’nin ilk satın almacılar derneği olduğunu ifade eden OSMED Yönetim Kurulu başkanı Murat Arıcı, 104 kişinin aktif olarak dernek yönetiminde yer aldığını belirterek, dernek yönetim anlayışı olarak da Türkiye’de örnek olarak gösterilebileceklerini söyledi. 2012 yılında kurulan derneğin girişimleri neticesinde bugün Akdeniz Üniversitesi’nde 2 yıllık bir önlisans programının olduğunu ifade eden Arıcı, “Biz bu derneği açtığımızda bırakın üniversitelerde bölüm olmayı,  satın alma diye bir ibare bile yoktu. Bugün 2 yıllık önlisans bölümü var ve Balıkesir Üniversitesi’nde de 4 yıllık lisans bölümü açılacak. Başvurularımız sonucunda devletimiz ve okullarımız yardımcı oldular. Önemli bir eksiği tamamladık” diye konuştu.

Akademik eğitime önem verdiklerini vurgulayan Arıcı, aralarında Akdeniz Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Özel Okan Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi olmak üzere 11 eğitim kurumunda akademisyenlerle birlikte çalıştıklarını belirterek, “Bu zamana kadar yani 7 yılda 8 bin sertfikasyon işlemi yaptık. Yaklaşık bin 200 kişiyle Akdeniz Üniversitesi ile yaptığımız uzaktan eğitim çalışmasını yani AKUZEM sistemini gerçekleştirdik.  Şimdiki verdiğimiz belge de Ford Üniversitesi ve Balkan Üniversitesinin belgeleri. 196 ülkede geçerliliği var. Çalışma hayatını mesleği sevmek çok önemli. Bunları insanlara aktarıyoruz. Bizim verdiğimiz belgeler her yıl kendisini yükselten ve uluslararası uyumluluğu olan belgeler. Verilen eğitimler araştırılarak verildi. 5000 kişiyi akredite olarak belgelendirmek istiyoruz. Bütün coğrafyalarda eğitimler veriyoruz. Biz marka ve kaliteyi olgunlaştıran önemli bir departmanız. Dünyanın her yerinden turizmcilere bu mesleği anlatıyoruz. İddiamız bu derece büyük.  Karadeniz, Kıbrıs ve Gaziantep OSMED’i açıyoruz. 12 bölgede temsilcilikler oluşmak üzere” diye konuştu.

“ULUSLARARASI BİR ARENAYA ÇIKMAK ÜZEREYİZ”

Dernek olarak sadece otellerin satın alma müdürlerine değil diğer departmanlara yönelik de eğitim seminerleri düzenlediklerini ifade eden Arıcı, “Housekeeping, kat hizmetleri, servis, stewart, aşçı- gastronomi, ön büro ve insan kaynakları alanında belge veriyoruz. Bunların çoğu da uzaktan eğitim veriyoruz. Bir yıl sonra da sınava tabi tutuyoruz. Uluslararası bir arenaya çıkmak üzereyiz. Azerbaycan, Kıbrıs, Gürcistan, Balkan Ülkeleri ile bağlantı halindeyiz. Gastronomi alanında Almanya Fransa, İtalya ve İspanya ile iletişim halindeyiz zaten. Gaziantep bu konuda ülke çapında iyi durumda gastronomi alanında. Devletimizin de desteği ile bu bilinci ülkemizde ve dünyada yaymak istiyoruz.  Burada düzenlediğimiz eğitim seminerinin ardından 21 24 Şubat arası Kuşadası,  ardından Gaziantep, ardından Karadeniz ve Marmara derken bu periyotu bitireceğiz” diye konuştu.

“TURİZMİ 12 AYA YAYMAK İÇİN ÇEŞİTLİLİK ÖNEMLİ”

Türk turizmini geliştirmek ve turizmi 12 aya yaymak adına çeşitliliğe önem vermek zorunda olunduğuna dikkat çeken Murat Arıcı, “Sadece deniz, kum turizmine bağlı kalmamak lazım. Akdeniz’den Ayvalık’a kadar olan bölgeye bir talep oluştu ve 80’li yılardan bu yana hep böyle tanıtıldı. Ama bizim yayla turizmimiz var, kış turizmimiz var, yöresel ve bölgesel turizmimiz var. Bunlara bağlı kalmamamız lazım. Kayak turizmine, gemi turizmine yönelmemiz lazım. Özellikle Karadeniz’e muhteşem bir talep var. Dünyanın her yerinden geliyorlar bu güzelliği paylaşmak için. Bunları çoğaltmamız lazım” diye konuştu.

“YENİ SEZONDAN UMUTLUYUZ”

2018 yılı rezervasyonlarının yüksek olmasından dolayı yeni sezondan umutlu olduklarını belirten Arıcı, “2018 yılı rezervasyon ve acente verileri çok iyi düzeyde. Özellikle Avrupalının bir tokat yemesi işte İspanya, Yunanistan, İtalya turizminden çok pahalı olmalarından ve gastronominin zayıf oluşu, doğallığın zayıf oluşu ve pahalı oluşu turisti bizim ülkemize yöneltmiş durumda, bunlar bizim için bir artı, bunları iyi değerlendirmeliyiz. Biz kalite ve markayı daha yukarı çekersek, insanlara bunu bir veri halinde aktarırsak ve bunda da başarıyı yakalarsak biz dünyada lider oluruz. Şu anda ki tablo acı bir tablo, 12 ve 13’ncü sırayı zorluyoruz. Yatak sayısı ve tesis yeterliliğinden, bakın müşteri memnuniyetinden değil, müşteri memnuniyetinde ilk 5’e bile giremiyoruz. Müşteri memnuniyetinde 7. Sıradayız. Bizim ilk 3 içinde olmamız lazım. Bu kadar yatırım bu kadar insan inovasyonu ve zenginliğini eğitim alanlarında daha fazla güçlendirmemiz lazım. Biz Avrupa’nın akredite belgelerinden firma olarak yararlanıyoruz, ülke olarak niye yararlanmayalım” diye konuştu.

“TÜRK İNSANI TÜRK TURİZMİNE SAHİP ÇIKTI”

2015 yılı Kasım ayında yaşanan uçak kazası sonrasında Rus turistin Türkiye’ye gelmediğini, bu dönemde de Türk insanının Türk turizmine sahip çıktığını ifade eden Arıcı, “Böylece tatil kültürü öğrenildi. Bu kadar tanıtım yoktu. Bu sebeple millet yurt dışına yöneliyordu. Bu sayede millet tatil kavramına alışmaya ve bütçe ayırmaya başladı. Oteller de o yönde şekillenmeye başladı. Mesela yeni muhafazakar oteller açılmaya başladı. Normal kulvarda da Avrupalı ile aynı ortamda tatil yapmayı öğrendik” dedi.

“HEP BİRLİKTE HAREKET ETMEKTEN YANAYIZ”

Sandy Beach Oteli Satın Alma Müdürü ve OSMED Yönetim kurulu üyesi Manavgat Temsilcisi Serkan Karalar ise derneğin tüm Türkiye’ye hitap ettiğini, ilk zamanlarda sadece satın alma müdürlerinin sesi olduğu halde gelinen süreçte diğer departmanları da kucaklayarak güçlendiklerini belirtti. Karalar, “Otel Satın Alma Müdürleri Eğitim Derneği olarak işe başladık ancak geçen 6-7 yıllık süreç içerisinde turizm konaklama tesislerindeki tüm departmanları kucaklayıcı bir tavır aldık. Çünkü biz satın alma olarak tüm departmanları paydaşımız olarak görüyoruz ve hep birlikte hareket etmekten yanayız” dedi.

TURİZM BÖLGELERİNİN İHTİYAÇLARININ ÖNCELİKLİ OLARAK GİDERİLMESİ GEREKİR

OSMED’in eğitim seminerine ev sahipliği yapan Comodor Elit Otel’in Genel Müdürü Mustafa Şahin ise bu tür eğitim faaliyetlerinin Türk turizminin gelişmesine katkı sağladığını belirterek, etkinliğin otellerinde yapılmasından ötürü mutluluk duyduklarını belirtti.

Haber: Duygu KAYA

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir