Manavgat ulaşımında elektronik ücret dönemi

Manavgat ulaşımında elektronik ücret dönemi
Başkan Türel, başta Manavgat olmak üzere Antalya’nın bütün ilçelerinde, toplu ulaşımda elektronik ücret toplama sistemine geçileceğini söyledi.19.07.2015 16:59


SAHİBİ BELEDİYE OLACAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısında, Antalya'da 19 ilçesiyle toplu ulaşımda elektronik ücret topla işinin Büyükşehir iştiraki şirket Ulaşım A.Ş.'ye verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. CHP ve MHP grupları ilgili karara karşı çıkarken Belediye Başkanı Menderes Türel, CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Akaydın döneminde ihale edilen akıllı kart sitemi Halkkart'a ilişkin gerek hukuki gerekse teknik birçok tartışmanın yaşandığını söyledi.

 SAHİBİ BELEDİYE OLACAK

Sürecin ihale nedeniyle Akaydın'ın ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına kadar ilerlediğini kaydeden Türel, "Biz tüm bu hukuki süreci takip ettik. Nihayet 1 yılın sonunda atmış olduğumuz adımlar neticesinde tasfiye süreci söz konusu olmuştur" dedi. Sistemin tasfiyesinin ilgili şirketle mutabakata dayalı olarak yürütülmeye çalışıldığını kaydeden Türel, yeni kurulacak sisteme ilişkin şunları söyledi: "Ulaşım AŞ'nin sahibi olacağı bir akıllı kart sistemi belediyenin kendi bünyesi içinde hayata geçirilmeye çalışılacak. Belediye şirketi hizmet alımı yapmak suretiyle kendisine çözüm ortakları bulabilir. Artık bundan sonra akıllı kart sisteminde direksiyonun başında belediyenin kendisi olacak. Sistemi yenileyerek günün tekniğine uygun olarak halkımızın kullanımına sunma konusunda çalışmalarımız devam ediyor."

 'HUKUKİ İZAHI VAR MI?'

Türel, sürece ilişkin yaptıkları hukuki değerlendirmeler sonucunda CHP'li Büyükşehir yönetiminin esnafla firmayı karşı karşıya bırakarak işin fiilen yürütülmesine göz yumduğunu savundu. "Ortada sözleşme yok ama işi fiilen yürütülüyor. Bana birisi bunu izah etsin. Esnafla firma belediyenin izni olmadan nasıl anlaşma yapar. Bunlarını hukuki izahı var mı?" diye sorarak açıklamalarını sürdüren Başkan Türel, eski yönetimin bir yaptım oldu mantığıyla hareket etmekle itham etti. Türel, şimdi hukuken olmadıklarını savundukları bir sözleşmenin fiilen sonlandırılması için mahkemeden kayyum atatmak suretiyle şu andaki iş ve işlemleri yürüttüklerini açıkladı.

'İNLERİNE KADAR KOVALAYACAĞIM'

İlgili firma A-Kent'in de sözleşmenin feshine ilişkin davete icabet ettiğini ve süreci birlikte yürüttüklerini belirten Menderes Türel,"Vatandaşın kör kuruşunu kursağından geçiren kim varsa inine karar kovalayacağım. Siyasi mesaj çıksın diye söylemiyorum. Kamu zararı varsa sonuna kadar takipçisi olacağım. Bizim yaptığımız sözleşmenin ve ihale şartnamesini bizden sonra yapılanla karşılaştırıldığında tıpatıp aynısı olduğunu görürsünüz. Bizim zamanında yaptığımız yazım hataları bizden sonraki ihalede mevcut. İki maddesi hariç. Bir tanesi bizim ihalemizde 5 sene iş tecrübesi istenen madde kaldırılıyor. Bunun hikmeti ihalenin sonucundan belli. İhaleyi 20 gün önce kurulmuş firma alıyor. Biz idareyi korumak adına yüklenici hiçbir şekilde tazminat alamaz maddesi koymuştuk bunu da kaldırmışlar. Cironu yüzde 2.5 kadar tazminat hakkı getirilmiş. Çok ciddi kazanımlar sağlayacak ama belediye sarara sokacak bir düzenleme yapılıyor" dedi.

 

 


Etiketler: 1

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir