MANAVGAT MYO’DA ORGAN NAKLİ ANLATILDI

MANAVGAT MYO’DA ORGAN NAKLİ ANLATILDI
3-9 Kasım Organ Bağış haftası nedeniyle Manavgat Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörlüğü ekibinden Özlem Olcay ve 2 stajyer hemşire tarafından Akdeniz Üniversitesmi Manavgat Meslek Yüksekokulu'nda seminer verildi.07.11.2018 14:54


 Manavgat Devlet Hastanesi  Organ Nakil Koordinatörlüğü ekibinden  Özlem Olcay ve 2 stajyer hemşire Organ Bağışı ve Doku Nakli Farkındalık Eğitimi vererek, öğrencilere organ bağışının önemini anlattılar.
Manavgat Organ Nakil Koordinatörlüğü ekibinden Özlem Olcay;” Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında ‘Organ ve Doku Nakil Haftası’ kutlanmaktadır. Buradaki amaç bu tarihler arasında konuyla ilgili toplumun farkındalık düzeyini arttırmak. Biz de bu kapsamda aktiviteler yapıyoruz.” diyerek, çok sayıda hastanın sağlığına kavuşabilmek için organ nakli beklediğine dikkat çekti.
Organ bağışı oranları dikkate alındığında, batı ülkelerine nazaran Türkiye’nin alt sıralarda yer aldığını ifade eden Özlem Olcay; , bilinenin aksine organ bağışının dinen de uygun görüldüğünü ve organ naklinin ancak beyin ölümü tanısı ve aile onayıyla yapıldığını söyledi.
Genç nesillerin bu anlamda bilinçli olmasında büyük fayda olduğunu belirten Olcay, organ ve doku naklinin hangi durumlarda gerçekleştirildiğini anlatarak, ülkemizin artan nüfus oranına paralel olarak organ bekleyen hasta sayısında da artış yaşandığına vurgu yaptı.

Öğrencilere mutlaka ileride organ iflasına neden olan Hepatit hastalığıyla ilgili test ve aşı yaptırmaları, kötü alışkanlıklardan uzak durmaları ve spor yapmaları konusunda önerilerde bulunan Olcay seminerin sonunda salondaki öğrencilerin organ ve doku bağışı, nakli ile ilgili sorularını yanıtladı.

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir