MANAVGAT ÜNİVERSİTESİ HAYAL

MANAVGAT  ÜNİVERSİTESİ HAYAL
Turizmin marka şehirlerinden olan Manavgat, 2017 yılı verilerine göre turizm, ihracat ve tarım olmak üzere yaklaşık 10 milyon dolarlık bir işlem hacmine sahipken, fakülte binası yapılmadığı için üniversite kenti olma hayali hayalden öteye gidemeyecek.13.10.2018 14:18


 


 

Akdeniz Üniversitesi Senatosu, Manavgat’ta yeni fakülte binası olmadığı için üçüncü fakültenin açılmasına sıcak bakmazken, üniversitenin kurulması için gerekli olan 3 fakülte ve bir meslek yüksekokulu şartının sağlanması Manavgatlıların üniversiteyi ne kadar istediğine kaldı. 2016 yılında Akdeniz Üniversitesi’ne fakülte yapılması için devredilen eski belediye hastanesi inşaatı ise yaklaşık 25 milyon liralık bir yatırım gerektirdiği için atıl olarak kenarda duruyor.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu’nun 2004-2005 eğitim öğretim yılında öğrenci alımıyla birlikte Manavgat’a üniversite kazandırılma düşüncesi, 2016-2017 eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerini alan Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi’nin açılması ile perçinlenmiş, Manavgat’a üniversite kazandırılması için gerekli çalışmaların başlatılacağını bizzat Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açılış töreninde söylemişti. Akdeniz Üniversitesi Senatosunun 2017 yılında aldığı karar ile Akdeniz Üniversitesi Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinin kurulması ise üniversiteye 1 adım kaldı denilerek sevinçle karşılanmıştı.

Ancak aradan geçen süre içerisinde Akdeniz Üniversitesi yatırım planlaması yapmadığı için atıl durumda bulunan eski hastane binası inşaatının tamamlanmasını, üniversite senatosu Manavgat halkından bekliyor.

2007 yılında dönemin belediye başkanı Zeynel Şenol tarafından 33 dönüm üzerine 17 bin metrekare kapalı alan ile yapımına başlanan Belediye Hastanesi inşaatı, belediyelere sağlık kurumu açma hakkının kanunla yürürlükten kaldırılmasından sonra atıl hale gelmiş, Anadolu Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi olmak üzere 2 kurum atıl halde bulunan inşaatı kendilerine tahsis edilmesi ile ilgili olarak başvuruda bulunmuş olsa da bina inşaatı 2016 yılında fakülte yapımı amacıyla Manavgat Belediyesi’nden Akdeniz Üniversitesine devredilmişti.

2017 verilerine göre; Bakanlık Belgeli 240 tesis ve 159 bin 989 yatak sayısı, Yatırım Belgeli 41 tesis ve 25 bin 362 yatak sayısı, İşletme Belgeli 199 tesis ve 134 bin 627 yatak sayısı, Belediye Belgeli 167 tesis ve 14 bin 409 yatak sayısı olmak üzere toplam 407 tesis ve 174 bin 398 yatak sayısı ile Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden olan Manavgat, turizm, ihracat ve tarımdan oluşan 10 milyon dolarlık işlem hacmi olmasına rağmen, siyasiler, sivil toplum kuruluşları, milletvekilleri, iş insanları ile bir araya gelerek atıl halde bulunan bina inşaatını tamamlayamıyor.

Manavgat’a bir üniversite kazandırılmasının yolu son fakültenin kurulmasına kaldı. Fakültenin kurulması için ise atıl haldeki inşaatın tamamlanması gerekiyor. Alanya’da Akdeniz Üniversitesinin fakülteleri yanı sıra Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi bulunurken Manavgat’ta halen bir üniversitenin olmaması, Manavgat’ın il olması gerektiğini söyleyenlerin bir kez daha düşünmesi gerekiyor.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir