Manavgat’ta model uçaklar sergilendi

Manavgat’ta model uçaklar sergilendi
Manavgat’ta model uçaklar sergilendi 13.07.2017 14:39

Manavgat Model Uçak Kulübü, Cumhuriyet Meydanı’nda model uçak sergisi açtı.

Sergide, elliye yakın hobi olarak yapılmış olan model uçak görücüye çıkarken, kulübün yapmış olduğu İHA (insansız hava aracı) yoğun ilgi gördü. Model uçak sergisini Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü ve Manavgat Garnizon Komutanı J. Alb. İbrahim Enver Sungur ve vatandaşlar ziyaret etti.

Model uçak sergisinde incelemelerde bulunan ve kulüp üyelerinden bilgi alan Kaymakam Günlü konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Model uçak faaliyetinin biraz daha toplumuza mal olması gerekiyor. En önemlisi de bu faaliyetin yapılabilmesi için bir takım ihtiyaçlar var. Bunun için de en başta yer temin edilmesi gerekiyor. Büyük boyutlardaki model uçakların yapılabilmesi için icabında evde bir oda ayrılması gerekiyor. Herkesin de böyle bir imkanı yok, onun için de bizim kulübümüze yerel anlamda destek olmamız lazım. Hem pisti, hem bu faaliyetin alanı hem de atölye ve deposu olması lazım. Bu konuda da çalışmalar devam ediyor, inşallah yakın zamanda bu ihtiyaçları da karşılanacak. Biz bunu geçlerimizde, öğrencilerimizde yaygınlaşması için hem arzu ediyoruz hem de bu konuda arkadaşlarımıza destek veriyoruz. Önemli bir faaliyet yürütüyorlar, belki gençlere, çocuklara sosyal aktivite kazandırmak gibi, belki ilerde Türkiye genelinde ulusal ve uluslar arası faaliyetlere de ev sahipliği yapmanın yolunu açıyorlar. Türkiye’de de benim takip ettiğim kadarıyla artan bir ilgi var. Ama uluslar arası düzeyde baktığımız zaman çok ilgi duyulan bir faaliyet. Bu anlamda bu faaliyetlerin Manavgat’a çok değişik katkılarını da görürüz, böyle olmasını da diliyorum” ifadelerini kullandı.

“MODEL UÇAK HOBİSİNİ YAYGINLAŞTIRMAK İSTİYORUZ”

Manavgat Model Uçak Kulübü kurucularından Cengiz Karadiz ise konuyla ilgili şu bilgileri verdi; “ Biz burada Manavgat’ta böyle bir hobinin olduğunu tanıtmak, isteyenlere öğretmek ve bunun ilk adımlarını atabilmek için böyle bir sergi açtık. Sergimiz vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Aramıza yeni modelcilerin geleceğine inanıyorum. 15 yaşından büyük herkes modelci olabilir, aramıza katılabilir. Sıfırdan öğrenmek isteyen birine ilk önce bilgisayar üzerinden simülatör eğitimi veriyoruz. Eğitim sürecinden bizim olurumuzla geçtikten sonra iki kumanda ile eğitim uçuşlarına başlayabiliriz. Sıfırdan başlayan birisi yaklaşık bir hafta on gün kadar simülatör eğitimi gördükten sonra, en fazla on kere beraber uçurduktan sonra tek başına uçurmaya başlayabilir.”

Haber-Foto: Duygu KAYA 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir