Manavgat’ta 2023 Eğitim Vizyon Toplantısı Yapıldı

Manavgat’ta 2023 Eğitim Vizyon Toplantısı Yapıldı
‘2023 Eğitim Vizyonu’ toplantısı Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’in başkanlığında Şule Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda okul müdürlerinin katılımı ile yapıldı.29.11.2018 15:46

Toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’nin 2023 hedeflerine uygun olarak eğitimde de bir vizyon oluşturduğunu ifade eden Kaymakam Yiğit, birçok başlık altında yapılacak uygulamalarla eğitimde başarının hedeflendiğini belirterek, “Bilginin bu kadar fazla olduğu bir dönemde önemli olan öğrencilere doğru yolu göstermek, rehberlik edebilmek, empoze etmeden, bilgi baskısı altına almadan kendi geleceklerini oluşturmalarına yardımcı olunması amaçlanıyor” dedi.

 

Türkiye’de eğitim sisteminde köklü değişikliklerin yapılmasının amaçlandığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımı ile Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısı ile duyurulan ‘2023 Eğitim Vizyonu’ için Manavgat’ta Şule Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda okul müdürlerinin katılımı ile tanıtım toplantısı yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantının başkanlığını Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit yaparken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Yiğit, öğretmenlerin en değerli ürün olan insanı yetiştirdiğini ifade ederek, “Bir anne-baba gibi neticede çocuklarımızı emanet ettiğimiz kıymetli insanlarsınız. Tamamen duygusal olabiliyor bazen çocuklarımızın geleceğe hazırlanması. Onlara maddi, manevi duyguların aşılanması ve sosyal anlamda topluma kazandırmaları için büyük çaba sarf ediyorsunuz. Verdiğiniz hizmetin ölçülebilirliği kolay değil, neticede bir kamu hizmeti gerçekleştiriyorsunuz ama bunu net ölçülerle vermek mümkün değil” dedi.

2023 Eğitim Vizyonu ile bireyin kendisini bilmesini ve tanımasını sağlamanın amaçlandığını belirten Kaymakam Yiğit, “Bütüncül bir yaklaşımla ele alınmış, topyekun her açıdan, her alanın tek tek değerlendirildiği bu konuda yapılması gerekenlerin ortaya konulduğunu görüyoruz. İnsan odaklı olduğunu zaten söyledik insan odaklı demek başka şeylerin ihmal edileceği anlamına gelmez. Ama esas burada unsur insan unsuru” dedi.

Programda Tasarım Beceri Atölyeleri ve Eğitsel Veri Ambarı gibi yeni ifadelerin bulunduğunu belirten Kaymakam Yiğit, “2023 yılına kadar Tasarım Beceri Atölyelerinin her okulda yapılacağı ifade ediliyor. Veri Ambarından bahsediliyor böyle bir ifadeyi belki ilk defa duyuyorsunuz. Verisiz bu çağda çalışmak büyük eksiklik olurdu. Her konunun her şeyin aslında bir ölçülebilirliği var. Kamu hizmetlerinin en önemlisi olan eğitimin ölçülebilirliğinde sorunlar var. Bunu verilerle ortaya koymak aslında ölçülebilirliğini belli etmiş olmak gerekiyor. Bu nedenle yapılacak her işlemde her faaliyette verilere dayanılarak ki bu öğrencilerin mesleğe girmesinden iş sahibi olmasına kadar çok farklı alanlarda bu verilerden yararlandırılacağı görülüyor” diye konuştu.

Program ile sadece öğrencilerin gelişiminin değil öğretmenlerin de kendilerini geliştirmesinin amaçlandığını ifade eden Kaymakam Yiğit, “Bununla birlikte öğretmenlere, idarecilere yönelik Lisans Üstü Eğitim Programlarından bahsediliyor. Sadece lisans eğitimi almış öğreticiler, eğiticilerden ziyade bundan sonra akademik hayatın liselere girmesi söz konusu. Ortaokulda, ilkokulda bütün idareci ve öğretmenlerin bir şekilde lisansüstü eğitim alarak akademik hayata da adım atmaları sağlanacak, bunun mutlaka faydası olacaktır. Çünkü dünyadaki gelişmeleri oturduğunuz yerden takip etmeniz mümkün değil, bunun bilimsel araştırmaları, incelemeleri buna ilişkin çalışmaları incelediğinizde farkına varacaksınız. Biliyorsunuz ki eğitim-öğretim alanında da çok ileri görüşler, yeni düşünceler ortaya çıkabiliyor” diye konuştu.

Okulların gelişmesi için hayırseverler, sivil toplum kuruluşları, okul aile birliklerinin ve okul idarecilerinin birlikte çalışmasının da amaçlandığını belirten Kaymakam Yiğit, program kapsamında pilot uygulamaların yapılacağını ve daha sonra Türkiye genelinde yaygınlaşacağını söyledi.

Ülkenin gelişmesi ve kalkınması için her şeyden önce toplumun yetiştirilmesi gerektiğini, çocukların iyi bir şekilde yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Kaymakam Yiğit, “Şuan bilgiye ulaşmak çok kolay, Z kuşağı denilen yeni nesil artık sanki her şeyi anne karnında öğrenmiş ve doğmuş gibi bir gençlik. Çünkü her yerden bilgi toplama söz konusu, bilginin bu kadar fazla olduğu bir dönemde önemli olan doğru yolu göstermek, rehberlik edebilmek, öğretmenlerimizin, hocalarımızın, idareci arkadaşlarımızın yapacağı en önemli şey onlara rehberlik edebilmek, yönlendirebilmek, empoze etmeden, bilgi baskısı altına almadan kendi geleceklerini dahil etmelerine yardımcı olunması amaçlanıyor” diye konuştu.

Kaymakam Dr. Mustafa Yiğit’in ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, 2013 Eğitim Vizyonu’nu tanıtıcı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından ise toplantıya katılan okul idarecilerinin soruları cevaplandırılarak görüş alışverişinde bulunuldu.

Haber: Berra Yılmaz

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir