Manavgat’ta 11’nci Ulusal Kan Merkezleri Tıbbı Kongresi

Manavgat’ta 11’nci Ulusal Kan Merkezleri Tıbbı Kongresi
Manavgat’ta 11’nci Ulusal Kan Merkezleri Tıbbı Kongresi 13.03.2018 15:47

Manavgat’ta Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği ve Türk Kan Vakfı’nın Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Türk Kızılayı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği 11’nci Ulusal Kan Merkezleri ve Transfüzyon Tıbbı Kongresi başladı. Kongrede, kanın temini, toplanması, işlenmesi ve her türlü kalite çalışmaları yapıldıktan sonra hastaya transfüzyonu ve sonrasında da kanla ilgili herhangi bir reaksiyon olup olmadığına dair çalışmalar değerlendiriliyor.

“1-2 SENE İÇERİSİNDE İHTİYAÇ OLAN KANIN TAMAMI TOPLANACAK”

Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği ve kongre Başkanı Uzman Dr. Ramazan Uluhan, kan ve kan bankacılığı ile ülkemizde kan toplanması ve derneğin faaliyetleri konusunda açıklamalarda bulundu. Dr. Ramazan Uluhan, 2857 sayılı Kan ve Kan Ürünleri Kanunu’nun 1983 yılında kabul edilmesine kadar herhangi bir yasal mevzuatın olmadığını, kanunun yasalaşmasının ardından Türk Kızılayı’nın yılda yaklaşık 300 bin ünite kan toplayabildiğini, bununda yüzde 80’inin asker donörlerden karşılandığını söyledi. Bundan 15 yıl önce Türkiye’de 1 milyon 800 bin ünite kan tüketimi olduğunu belirten Dr. Ramazan Uluhan, “Daha önce Kızılay’ımız 300 bin kan alırken, bugün 2 milyon ünitenin üzerinde kan topluyor. Ayrıca dünyada çok önemli olan ‘güvenli kan’ konusunda düzenli, güvenilir ve parasız kan toplama işi artık oturmuş durumda. Türk Kızılayı bunu gerçekleştiriyor. Bölge kan merkezleri kuruldu, temin konusunda bir takım güçlükler aşıldı. Kızılay’da 10 yıllık süreç içinde bu hedef konuldu. Kızılay bu hedefine ulaştı hatta 2 milyonu da geçti ama Türkiye’de kan kullanımı artarak 2 milyon 300 bin, 2 milyon 400 bin üniteye çıktı. Çok az bir fark kaldı. Yakında da ona ulaşılır. 1-2 sene içerisinde ihtiyaç olan kanın tamamı toplanacak” dedi.

“21’İNCİ TEMEL KURSUMUZU YAPIYORUZ”

Bundan 22 yıl önce 1996 yılında kan bankacılığı ve transfüzyon tıbbının uzmanlık olmadığı bir alanda görevlendirildiklerini anlatan Dr. Ramazan Uluhan, bir dernek kurarak kan bankacılarının kan ve transfüzyon konusunda eğitim vermek hedefiyle yola çıktıklarını anlattı. Derneğin kuruluşundan bu yana eğitimlere aralıksız devam ettiklerini kaydeden Dr. Uluhan, “O günden bugüne 11 ulusal kongre yaparak dünyadaki gelişmeleri kendi kan bankası çalışanlarımıza aktardık ve onları bu bilgilerden haberdar ettik. İlk başlarda da büyük temel kurslarla başladık. Bu anlamda bugün kongremizle birlikte 21’nci temel kursumuzu da yapıyoruz.  Burada, salonun bir tanesinde temel kurs 3 gün süren yeni gelen ve yeni öğrenen kan bankacıları için diğer bölümde ise yeni gelişmelerin takibi için bir kongre sürdürüyoruz. Burada bir çok üniversite hastanesi, devlet hastanesi, özel hastaneler, bütün kanı kullanan kullanıcılardan katılımcılar var şu anda. Bizimde amacımız, kanla ilgili gelişmelerle ilgili tartışmak, birbirimizle konuşmak, kaynaşmak” diye konuştu.

“SON 6 AYDA 3 BİN DOKTORA ULAŞTIK”

Türkiye’de 2003 yılında Avrupa Kan Kongresini, 2014 yılında Asya Kan Kongresini gerçekleştirdiklerini aktaran Dr. Ramazan Uluhan, “Türkiye olarak 20 yıl önce şu anda tam kan dediğimiz kanı kullanıyorduk, şu anda onu bu eğitimler sayesinde minimale indirdik. Dernek ve Türkiye Kan Vakfı olarak bütün ülkeyi dolaşıyoruz, kanı kullanan uzmanlara yeni gelişmeleri aktarıyoruz. Son 6 ayda bu eğitimler için 3 bin doktora ulaşarak gerçekleştirdik. Bundan sonra da devam edecek” dedi.

Kan ve kan ürünleriyle ilgili çeşitli paneller, uydu bağlantılı sempozyumlar, bildiri ve poster sunumlarının yer aldığı kongre 15 Mart’ta sona erecek.

Haber: Duygu KAYA

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir