Kumbul, “Gündoğmuş’ta neler oluyor?”

Kumbul,  “Gündoğmuş’ta neler oluyor?”
CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, Gündoğmuş’ta gençlerin iddialara göre sorgusuz sualsiz, zorla ve biber gazı kullanarak gözaltına alınmasının, akabinde yaşananların hukuk devleti ile bağdaşmadığını ifade ederek, “Adaletin yerini bulması için, soruşturma, kovuşturma ve yargılama aşamalarında da bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz” dedi. 05.12.2019 15:02

CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, Gündoğmuş’ta bir düğünde iddialara göre sohbet eden gençlerin sorgusuz sualsiz gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşananların hukuk devleti ile bağdaşmadığını söyledi. Konu ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan Başkan Kumbul, Gündoğmuş’da bir düğünde en ufak bir ses çıkarmadan, kendi kendilerine sohbet eden gençlerin yanına yaklaşan ekip arabasının içindeki polislerin, iddialara göre sorgusuz sualsiz, zorla ve biber gazı kullanarak, gençlerden ikisini yaka paça ekip arabasına bindirip ve gözaltına aldıklarını belirterek, “İddialara göre, çocukları kurtarmaya çalışan vatandaşların da biber gazına maruz kaldığı vurgulanıyor” dedi.

Başkan Kumbul, kendilerine ulaşan bilgilere göre, gözaltı sayısının her geçen saat artığını da sözlerine ekleyerek, “Gençlerin neden gözaltına alındıklarını merak eden içlerinde Gündoğmuş İYİ Parti belediye başkan adayının da olduğu düğünde yer alan misafirler gittikleri karakolda şüpheli sıfatıyla, polise karşı direndikleri ve karakoldan şüpheli çıkardıkları iddiasıyla haklarında işlem başlatıldığı bilgisine eriştik” şeklinde konuşarak açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Şiddete uğrayan gençlerle ilgili herhangi bir ihbar ve şikayet olmaması hatta Kabahatler Kanunu’na göre idari para cezası işlemi bile uygulanamayacak durumda olunması, polislerin keyfi güç kullandığını göstermektedir. Kaldı ki, şiddete maruz kalan gençlerden birinin ifadesinde, “İfade esnasında avukatın müvekkiline bakışı” bile tutanağa yazıldığı, avukatın müvekkilinin ifadesine müdahale etmesi olarak değerlendirildiği belirtiliyor. Bir avukatın müvekkilinin ifadesinde bulunması, haklarını koruması adet suç olarak görülmüştür.

Sorgusuz sualsiz, hiçbir açıklama yapılmadan gençlerin zorla gözaltına alınması, akabinde yaşananlar hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

Orantısız güç ve yetki kullanan polislere; olağanüstü hal döneminde bile böyle bir uygulama olmadığını, yetkili makamlardan izin alınmadan sorgusuz sualsiz üstelik darp edilerek,  kimsenin gözaltına alınamayacağını, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Adaletin yerini bulması için, soruşturma, kovuşturma ve yargılama aşamalarında da bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.”

HABER MERKEZİ

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir