" target="_blank">

Kızıldağ’da gecekondu yıkımında “Silah” gerginliği

Kızıldağ’da gecekondu yıkımında “Silah” gerginliği
Kızıldağ Mahallesi’nde bulunan yayla evlerine izinsiz yapılan ahşap evler gelen şikayetler, Manavgat Kaymakamlığı’nın “Gereğini yapın” yazısı üzerine Manavgat Belediyesi tarafından yapılan inceleme sonucunda yıkıldı. Yıkım sırasında bir kişinin jandarma ve zabıtaya silah çektiği belirtildi. Olayla ilgili tutanak tutularak yasal işlem başlatılacağı belirtildi. 26.03.2021 14:31

Manavgat’ın Kızıldağ Mahallesi’nde bulunan yayla evlerine kaçak olarak yapılan ahşap evler Manavgat Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Yıkım sırasında 1 kişinin Jandarma ve zabıta ekiplerine silah çektiği, olaya jandarmanın müdahale ettiği belirtildi.

Kaçak olarak yapılan ahşap evler hakkında Kızıldağ Muhtarı Mehmet Ceylan ve azaları Manavgat Kaymakamlığı’na şikayet dilekçesi verdi. Muhtar Ceylan ve azaların verdiği dilekçede, A.Y isimli şahsın 3 yıl önce ahşaptan ev yaptığı, olayla ilgili bahse konu olan evin yıkımı için Çardak Mahalle Muhtarlığı’na da konunun bildirildiğini ancak A.Y isimli şahsın “Evi kimse yıkamaz, bana da kimse karışamaz” dediğini, ilgili kanun ve mevzuatlar çerçevesinde gereğinin yapılmasını istedi.

Verilen dilekçe sonrası Manavgat Kaymakamlığı “Bahsi geçen hususların incelenerek yasal gereğinin yapılmasını ve konuya dair açıklayıcı bilgi ve belgelerle işlem sonucunun bildirilmesi” şeklinde Manavgat Belediyesi’ne resmi yazı gönderdi.

Manavgat Belediyesi gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, yerinde yıkım yapılacağına dair cevap yazısını Manavgat Kaymakamlığı’na gönderdi. Manavgat Belediyesi, “Yapılan incelemede, söz konusu yapının Kızıldağ Mahallesi sınırları içerisinde yayla olarak kullanılmakta olan ve tescil harici alanda yer aldığı tespit edilmiş olup, alanın devletin hüküm ve tasarrufunda bulunan yer olması ve mevsim şartları da dikkate alınarak Gecekondu Kanunu’nun ilgili maddelerine istinaden Belediyemizce kaldırılacaktır” yazısı ile durumu bildirdi.

Bu süreçte Manavgat Belediyesi'ne CİMER üzerinden 3 adet isimsiz o bölgedeki diğer evlerin de yıkılmasına dair şikayet ulaştığı belirtildi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in, muhtarla görüştüğü ve bu karşılıklı şikayetlerin herkesi olumsuz etkileyeceği konusunda uyarılar da yaptığı ifade edildi.

Yıkım esnasında bir kişinin zabıta ve güvenlik güçlerine silah çektiği, olayla ilgili görüntüler olduğu, olayla ilgili Manavgat Belediyesi’nin yasal şikayet hakkını kullandığı açıklandı. Silah çekme ile ilgili Jandarma ve diğer yetkililerin altında imzasının olduğu tutanak tutulduğu belirtildi.

Bölgenin tamamen tapulama harici ve kaçak sınıfında olduğu için Gecekondu Kanunu’na göre yıkımları gerçekleştirildiği belirtildi.

HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir