Kırım Derneği’nden “Kırım Sürgünü ve Cengiz Dağcı” Paneli

Kırım Derneği’nden “Kırım Sürgünü ve Cengiz Dağcı” Paneli
Manavgat Kırım Tatarları Şube Başkanlığı ile Akdeniz Üniversitesi Serik Gülsün – Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu’nun ortaklaşa düzenlediği “Kırım Sürgünü ve Cengiz Dağcı” adlı panel 9 Aralık 2019 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi. 10.12.2019 13:55

Manavgat Akdeniz Üniversitesi Serik Gülsün – Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu Salonu’nda düzenlenen panel, şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşunun ardından “İstiklal Marş”ı ve Kırım Tatar Milli Marşı “Ant Etkenmen”’in söylenmesi ile başladı.

Panel konuşmacısı olan Manavgat Şube Başkanı Diğdem Başkır Çalışkan, Kırım’ın tarihçesini anlatarak başladığı sunumunda, Osmanlı Kırım ilişkilerine de değinerek 18 Mayıs 1944 Büyük Kırım Tatar Sürgünü hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Türk Edebiyatı’na çok önemli eserler kazandıran Cengiz Dağcı’nın hayatını da anlatan Şube Başkanı Çalışkan, Cengiz Dağcı’nın edebi yönü ve eserleri ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

Salonda bulunan izleyiciler tarafından ilgi ile izlenen Panel, programın yapılmasında büyük emekleri geçen Yüksekokul Müdürü Serdar Selim ile Öğretim Üyesi Serdar Yılmaz için Manavgat Şubesi tarafından hazırlanan "Teşekkür Belgesi"nin takdimi ile sona erdi.

HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir