Kayıp kaçakta AİHM'e kadar gidilecek

Kayıp kaçakta AİHM'e kadar gidilecek
Türkiye’de son üç yılda elektrik abonelerinden 13,5 milyar TL kayıp kaçak bedeli alındı. Ülke genelinde 39 milyon civarında elektrik abonesi olduğu dikkate alındığında tüketicilerden 2014 yılı içinde 5 milyar lira, 2013 yılında yaklaşık 5 milyar lira, 2012 yılında ise 3,5 milyar lira kayıp kaçak bedeli alınmış oldu. Tüketiciler Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkan Vekili İbrahim Güllü de bu konuya dikkat çekerek, son 10 yılda elektrik tüketicilerinden kayıp kaçak bedeli adı altında yaklaşık 40 milyar lira olarak gasp edildiğini söyledi. Güllü, hükümet tarafından kayıp kaçak bedelinin yasallaştırılmasıyla ilgili de Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını ifade etti. rn03.02.2015 16:47

Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklikrnyapılmasına dair kanun tasarısı, 28 Ocak 2015 tarihinde Bakanlar Kurulu’ndarnimzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderildi. Antalya’darntüketici dernekleri kayıp kaçak bedellerinin hükümet tarafından yasallaşarakrnvatandaştan alınmasına tepki göstermek için bir araya geldi. Tüketicirndernekleri adına açıklamayı TBF Genel Başkan Vekili İbrahim Güllü yaptı. Güllü,rnEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın ocak ayı içinde bu konudarnsistemi ve tüketicileri rahatlatacak bir yasal düzenleme yapılacağınırnsöylediğini, ancak durumun şuanda çok daha farklı olduğunu vurguladı. Güllü,rn"Tasarı incelendiğinde, Bakan Yıldız’ın söylediğinin aksine; kayıp-kaçakrnbedelini yasallaştıran, dahası bu bedel ile ilgili olarak yargılama yetkisinirnsınırlayan düzenlemeler bulunduğu görülmektedir." dedi.


rn
rnKayıp kaçak bedelinin geri alınması ile ilgili 39 milyon abonenin hayalrnkırıklığına uğradığını açıklayan Güllü, bu düzenleme ile tüketicinin her türlürnhak arama özgürlüğünün kısıtlandığını ve kazanılmış haklarının da gerirnalınmasına neden olacağını belirtti.
rn
rn"KONUYU YARGIYA TAŞIYACAĞIZ"
rn
rnSöz konusu yasa tasarısı girişiminin evrensel insan haklarına aykırı olduğunurnkaydeden İbrahim Güllü, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Avrupa İnsanrnHakları İlke Kararlarına ve Evrensel Tüketici Hakları'na da yapılanın aykırırnolduğunu ifade etti. Bu tasarısının yasallaşması durumunda ise Güllü,rn"Tüketicinin yargı yolu ile geri aldığı haksız bedeller ve yargı kararındarnyer alan sair giderler, dağıtım şirketi ya da tedarikçiler tarafından faturayarnyansıtılacak ve tüketiciden fatura yolu ile geri alınabilecektir. Ayrıca açmarnkapama bedeli, sayaç okuma gibi kalemlerde yasal hale getirilmişrnolacaktır." diye konuştu.
rn
rnAnayasa’daki 'sosyal devlet, hukuk devleti, vatandaşların hak aramarnözgürlüğü'nü vatandaşın elinden almaya kalkan tasarının geri çekilmesinirnistediklerini belirten İbrahim Güllü, "TBF ve tüketici örgütleri olarak,rntasarının bu haliyle yasalaşacak olması halinde Anayasa Mahkemesi ve AİHMrnaşamalarına kadar yargısal tüm girişimlerde bulunacağız." ifadelerinirnkullandı.


Etiketler: 1

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir