İş ve işçi arayanlar bu fuarda buluşacak

İş ve işçi arayanlar bu fuarda buluşacak
İş ve işçi arayanlar bu fuarda buluşacak 12.02.2018 15:26

8 kurumun işbirliği ile üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ve işçi ve işvereni buluşturacak fuar organizasyonu “Manavgat’ta İş Var” sloganıyla Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 2-3 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat Belediyesi,  Manavgat MATSO Turizm Fakültesi,  Manavgat Meslek Yüksek Okulu (MYO), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İnsan Kaynakları Yöneticileri (İNKAY), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  ve Manavgat Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD) işbirliği ile işçi ve işvereni buluşturacak fuar organizasyonu gerçekleştirilecek. “Manavgat’ta İş Var” sloganıyla 2-3 Mart’ta Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde organize edilecek ve hazırlıkları başlayan fuarın ilk toplantısı MATSO binasında gerçekleştirildi. Toplantıda organizasyon hazırlıkları ve yapılması gerekenler konuşuldu. Fuara katılmak isteyen firmalar stant için 23 Şubat saat 17.00’a kadar MATSO’ya müracaat edebilecek.

“FUARIMIZ İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Toplantıda Konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, 8 kurum tarafından ortaklaşa yapılacak olan, işçi ve işvereni buluşturacak fuarın 2-3 Mart tarihlerinde gerçekleştirileceğini söyledi.  Üçüncüsü gerçekleştirilecek fuarın hem işçi hem de işveren için önemine değinen Boztaş, fuarın istihdama katkı sağlayacağını söyledi.  Boztaş, “Gerçekleştirmeyi planladığımız fuarımız öncesinde ilk toplantımızı gerçekleştirdik. 8 kurumun katılımı ile gerçekleştirileceğimiz organizasyonun güzel ve verimli geçmesini bekliyoruz.  Fuarımız istihdam seferberliğine bölgemize, ilçemize ve üyelerimize katkı sağlayacaktır.  Herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLMAYI ÖNCELİKLİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şimşek, istihdam fuarının 8 kurum tarafından ortaklaşa yapıldığını kaydederek ilçe olarak birlikte güzel bir organizasyona imza atıldığını söyledi.  Üçüncüsü gerçekleştirilecek fuarın daha çok katılımla gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Şimşek, “Belediye olarak birlikte hareket etmeyi, ilçenin kurumlarının bir araya gelerek faaliyetler yapmasını önemsiyoruz.  İşsizliği önlemek ve işçi ve işvereni buluşturmak amacıyla gerçekleştireceğimiz fuarımıza birlik ve beraberlik içinde gerçekleştireceğiz. Manavgat Belediyesi olarak biz hem sosyal hem de kültürel etkinlerin içinde var olmayı ve tüm kurumlarla işbirliği içerisinde olmayı öncelikli olarak görüyoruz.  Dilerim bu tür etkinliklerde işbirliğimiz devam eder” diye konuştu.

“FUAR İSTİHDAMINA KATKI SAĞLAR”

Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert ise istihdam fuarının Manavgat ve bölge için önemine işaret ederek;  “Geçtiğimiz 2 yılda oldukça başarılı geçen fuarımızın bu yıl üçüncüsünü düzenleniyoruz.  Biz gerek öğrencilerimiz gerekçe iş arayan ve işini geliştirmek isteyenler için 8 kurumun işbirliği ile bir fuar düzenliyoruz. Şimdiden başarılı olacağını düşünüyor herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“FUARA ÖĞRENCİLERİMİZLE KATILARAK KATKIDA BULUNACAĞIZ”

Manavgat MYO Müdürü Doç. Dr Hakan Sert ise Akdeniz Üniversite Manavgat Meslek Yüksek Okulu olarak fuarın kendileri için önemine vurgu yaparak, okuldan mezun olan öğrencilerin iş hayatına atılması açısından fuarın önemli olduğunu söyledi. Sert, “Fuara öğrencilerimizle katılarak katkıda bulunmayı düşünüyoruz. Okulumuz bir meslek yüksek okulu olduğu için Antalya ve Manavgat’ta ara elaman ihtiyacı giderilmesine katkı sağlıyor. Okulumuzdan bu yıl ve ilerde mezun olacak öğrencilerimiz açısından önemli bir fuar olduğunu düşünüyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“FUAR, İŞ GÖRENE SEÇME ŞANSI İŞVERENE DE KALİFİYE ELEMAN BULMA ŞANSI VERECEK”

İNKAY Genel Sekreteri ve Manavgat Sorumlusu Cemile Akbulut ise fuarın iş görene seçme şansı, işverene de kalifiye elaman bulma şansı vereceğini belirterek işçi ve işvereni bir araya getirecek güzel ve büyük bir organizasyona imza atacaklarını düşündüklerini söyledi. Akbulut, “Üçüncüsünü düzenleyeceğimiz İstihdam fuarımızda dernek olarak üzerimize düşeni yapacağız. Fuarımızın amacı işçi ve işverenleri bir araya getirmek. İş görene seçme şansı yani kendilerine en uygun en rahat ve performanslarını en güzel şekilde gösterebilecekleri bir iş, işverene de kalifiye elaman bulma şansı verecektir.  İşçilerimizin otellere giderek tek tek iş aramaktansa, fuarda iş başvurulanı bire bir yapabilecekleri bir ortam sağlanacak. İşçi ve işvereni bir araya getirerek güzel bir ortamda istihdama katkı sağlamayı hedefliyoruz.  Hem bire bir görüşme imkanları olacak hem de tek tek otellere yapacakları iş başvuruları maliyetli olduğu için maddi ve zaman kayıpları olmayacak. İşvereni personelle buluşturarak ciddi bir maliyetten kurtarmış olacağız. Güzel ve büyük bir projeye imza atacağımızı düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“FUARIMIZDA İSTİHDAM ARTIŞINA KATKI SAĞLAYACAKTIR”

İŞKUR Manavgat Müdürü Yavuz Ayna ise 2-3 Mart 2017 tarihinde 3’üncüsü gerçekleştirilecek olan İstihdam fuarının Manavgat’a büyük katkılar sağladığını belirterek fuara ilginin yoğun olmasını beklediklerini söyledi. Ayna, “İşverenler bu fuarda firmalarını daha iyi tanıtmış olacak, firmalar arası işbirliğine katkı sağlanacaktır.  Firmalar aradıkları iş gücünü bulacaklar, nitelikli iş arayanlarımızda kendilerini işverenlere daha iyi ifade ederek uygun iş seçme imkanı bulacaklardır.  Geçtiğimi yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın tarafından başlatılan ve bu yıl devam ettirilmesi kararı alınan istihdamda milli seferberliğin istihdama büyük artış ve katkı sağlamıştır. Fuarımızda istihdam artışına katkı sağlayacaktır. İşverenle iş arayanların mutlaka fuarımıza katılımlarını bekler, fuarımızın ilçemize,  işverenlerimize ve iş arayanlarımıza büyük katkılar sağlaması dileğimle, emeği geçen paydaş kurumlara teşekkür ederim” diye konuştu.

“FUARIN GELENEKSEK HALE GELMESİ İLÇE İSTİHDAMI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  Manavgat Şube Müdürü Ali Duru ise kurum olarak fuarı önemsediklerini belirterek ilçe ve bölge istihdamı açısından son derece önemli olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz yıl başlatılan ve bu yılda devam edilme kararı alınan istihdam teşvik programının önemine vurgu yapan Duru, “Fuarımız istihdam seferberliğine büyük katkı sağlayacaktır. Fuarımızda yapılan yüz yüze görüşmeler istihdama katkı sağladığı gibi kayıt dışına da engel olacaktır. Fuarımızın geleneksel hale gelmesi ilçemiz istihdamı açısından son derece önemlidir” dedi.

“EN ÖNEMLİ HEDEF, İŞSİZLİĞİ AZALTARAK İŞVERENİN KALİFİYE PERSONELE KOLAY ULAŞMASI”

MASİAD Başkanı Turgay Akar ise işsizliğin ülkenin en önemli gündemlerinden birisi olduğuna vurgu yaparak işsizliği azalmasına katkı yapmak amacıyla istihdam fuarına önemine işaret etti. Akar, “MASİAD üyesi işverenlerimizin kalifiye personellerle buluşması ve işçi arayanlarla uygun bir ortamda bulaşmaları maksadıyla bizde projenin paydaşlarından birisiyiz” dedi.  Manavgat iş gücü piyasası ile işverenlerin bir araya getirilmesi hem işçi hem de işveren açısından önemli olduğunu belirten Akar şu ifadeler yer verdi; “En önemli gündemlerimizden birisi işsizliktir. Bizimde projemizin en önemli hedefi işsizliği azaltmak işverenlere kalifiye personele ulaşmasını sağlamaktır.  Bu işbirliğimizin ve istihdam fuarın katlanarak ilerleyen yıllarda daha güzel bir şekilde yapılacağını, hem işçilerimize hem de işverenlerimize katkılar sağlayacağını düşünerek ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Haber Merkezi

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir