Düden ve Kurşunlu Şelaleleri TBMM’de

Düden ve Kurşunlu Şelaleleri TBMM’de
Düden ve Kurşunlu Şelaleleri TBMM’de13.07.2017 14:35

Antalya’nın dünyaca ünlü Düden ve Kurşunlu Şelalelerinin kuruduğuna dair üzücü görüntüler TBMM’ye taşındı.

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından Orman ve Su İşleri Bakanının yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunulan soru önergesinde şelalelerin sularının sulama amacıyla tarım arazilerine yönlendirilmesi ve yapılan HES’ler nedeniyle suların azaldığı iddiaları yer aldı.

“KAÇAK SONDAJLARDA ŞELALELERİN KURUMASINA SEBEP”

Önceki yıllarda Kurşunlu Şelalesi üzerinde yapılan incelemelerde şelaleyi besleyen su kaynakları üzerinde kurulmuş 3 bine yakın kaçak sondajın yaz aylarında tarım arazilerinin sulanması amacıyla kullanıldığının ve şelale suyunun azalmasına sebebiyet verdiğinin belirtildiği önergede kurulmuş olan kaçak sondajların akıbeti ve bunun için alınan önlemlerin yanıtlanması istendi.

Yetkililerce yağış miktarının azlığı ile tarım arazilerinin sulanmasındaki su ihtiyacının Düden ve Kurşunlu Şelalelerindeki kuruluğa sebep olduğunun açıklandığının hatırlatıldığı soru önergesinde CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara bölgeye düşen yağış miktarındaki 5 yıllık değişim ile şelale sularının tarım arazilerinin sulanması için kullanılması sebebiyle yaşanan su kaybı konusundaki eylem planının Bakan tarafından yanıtlanmasını istedi.

ŞELALE ÜZERİNDEKİ HES’LERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Şelaleler ve şelaleleri besleyen sular üzerinde kurulan HES’lere de dikkat çekilen önergede ayrıca HES’ler için verilen izinler, bölgedeki yetkili kurum ve kuruluşların HES’lere onay sürecindeki görüşleri ve HES’ler için ayrılan su miktarlarının da yanıtlanması istendi.

Sulama konusunda son dönemdeki kuraklık ve yağış azlığı sebebiyle Hükümetin ve DSİ’nin aldığı ya da almayı planladığı önlemler ile kesilen sular sebebiyle çevreye ve doğal yaşama verilen zararların da yer aldığı önergede Sulama ve HES’lere aktarılan suyun bilimsel ve modern çözümlerle giderilmesi konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi istendi.

Haber Merkezi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir