Çocuklar, “Uyuşturucu sattık” Aileler, “Biz satmadık”

Çocuklar, “Uyuşturucu sattık”  Aileler, “Biz satmadık”
Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14’ü tutuklu 15 sanığın yargılandığı ‘uyuşturucu ticareti’ davasında yargılanan sanıklardan Suça Sürüklenmiş Çocuklar uyuşturucu sattıklarını kabul ederken, diğer tutuklu sanıklar uyuşturucuyla herhangi bir ilgilerinin olmadığını söyledi.13.04.2019 13:34

Antalya İl Jandarma Komutanlığı ve Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından ilçede uyuşturucu satıldığı ihbarı üzerine geçen yıl ekim ayında çalışma başlattı. Yapılan çalışma sonucunda Ulualan mevkiinde yaşayan 15 kişinin organize bir şekilde uyuşturucu ticareti yaptıkları tespit edildi. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla şüphelilere yönelik 3 ay süresince gizli soruşturmacı, fiziki ve teknik takip yanı sıra drone ile takip eden jandarma şüphelilerin kaldığı 14 adrese 9 Ocak sabah erken saatlerde eş zamanlı baskın düzenledi. Antalya İl Jandarma Komutanlığı, Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı ile Akseki Jandarma Komando Taburu’ndan 160 kişilik personel ve uyuşturucuyla mücadele köpek timlerinin katıldığı baskında aralarında kadın ve Suça Sürüklenmiş Çocuk’ların olduğu M.K., M.K., Ş.K., T.K., H.K., E.K. ile İ.K, M.D, Ş.N, M.K, H.K, S.K, Ş.K, T.K ve Ü.K göz altına alındı. Şüphelilerin ev ve eklentileriyle araçlarında yapılan aramalarda 10 gram eroin, 228 gram esrar, 10 gram metamfetamin, 77 sentetik uyuşturucu hap, 3 kök hint keneviri, ruhsatsız tabanca, kurusıkı tabanca, 6 ruhsatsız av tüfeği, 11 av tüfeği fişeği, 3 tabanca fişeği, video kayıt cihazı, 2 harici bellek, 2 cep telefonu, haberleşme için kullandıkları 2 walkie talkie denilen telsiz cihazı, 2 cep telefonu ile uyuşturucu satışında elde edildiği değerlendirilen 5 bin 234 lira ve 5 euro ele geçirildi.

Gizli soruşturma

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, şüphelilerin Demirciler Mahallesi Ulualan Mevkii’nde uyuşturucu ticareti yaptığı, bölgede yoğun araç trafiği olduğu, şüphelilerin jandarma ekiplerini gördükleri zaman uyuşturucuyu evlerinin yanından geçen kanala attıkları şeklinde ihbarlar üzerine Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, iddiaların araştırılması, varsa suç unsurlarına ait delillerin toplanması için sulh ceza hakimliğinden ‘gizli soruşturmacı’ ve ‘teknik ve takip’ kararı alındığı belirtildi. Kararla birlikte Antalya İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından görevlendirilen 2 ayrı gizli soruşturmacının yaptığı çalışmalar ve teknik ve fiziki takip sonucunda 12 şüphelinin uyuşturucu ticaretinin yaptığının delillendirildiği aktarılan iddianamede, çalışmalar sırasında haklarında takip kararı alınmayan şüpheliler T.K, İ.K ve Ş.N’nin de gizli soruşturmacılara uyuşturucu sattığı belirtildi. İddianamede şüphelilerin geçen ocak ayında düzenlenen operasyonla göz altına alındıkları ve sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından ‘uyuşturucu madde ticareti yapma veya sağlama’ ve ‘Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi hakkında Kanuna muhalefet’ suçlarından tutuklandığı ve şüphelilerin kasti suç işledikleri anlatılarak aynı suçlardan cezalandırılmaları talep edildi.

Operasyon sonucunda tutuklanan 5’i Suça Sürüklenmiş Çocuk, 9 şüphelinin tutuklu; 1 Suça Sürüklenmiç Çocuk tutuksuz olmak üzere 15 sanığın yargılandığı dava Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Davanın ilk duruşmasına tutuklu yargılanan Suça Sürüklenmiş Çocuk M.K, M.K, Ş.K, T.K, E.K. ile tutuklu sanıklar İ.K, M.D, Ş.N, M.K, H.K, S.K, Ş.K, T.K ve Ü.K, tutuksuz yargılanan Suça Sürüklenmiş Çocuk H.K. ile sanıkların avukatları yer aldı.

 

İddianamenin okunması ve kimlik tespitinin ardından ifade veren S.S.Ç. H.K., daha önce verdiği ifadeleri kabul ederek, “Babam cezaevinde, ben annemle kalıyorum. İddianamede belirtilen kişilere hap verdim. Kardeşlerime bakmak için mecburen böyle bir şey yaptım” dedi. Duruşmada ifadeleri alınan diğer S.S.Ç. M.K., M.K., Ş.K. E.K. ve T.K. uyuşturucu sattıkları yönünde iddianamede ki suçları kabul etti. Suça sürüklenen çocuklar, uyuşturucuyu kendilerinin sattıklarını ailelerinin veya akrabalarının bu işle ilgili olmadığını iddia etti.

Sanıklardan İ.K (59) kendisinin cahil olduğunu ve okuma yazma bilmediğini belirterek, “Olay günü eve C.B. gelmişti. Elinde bir poşet getirdi, ‘bunu dışarıdaki adama ver’ dedi. Bende cahil olduğum için gidip verdim. Oğlum İ.K. uzun süredir cezaevindedir, C.B. oğlumun 6 çocuğunun üzerine geldiği için şoka girmiştim. Bana verdiği şeyi dışarıdaki kişilere verdim, içinde ne olduğunu bilmiyordum” dedi. Duruşmada ifade veren tutuklu diğer sanıklarda uyuşturucuyla herhangi bir ilgilerinin olmadığını söyleyerek, uyuşturucu madde ticareti yaptıklarına dair suçlamaları kabul etmedi. Sanık avukatları delillerin toplandığını belirterek müvekkillerini tahliyesini talep etti.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk devamına karar vererek, duruşmayı dosyadaki eksiklerin tamamlanması için ileri bir tarihe erteledi.

HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir