CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak sordu enerji bakanı itiraf etti “KAÇAK OCAKLARA İLİŞKİN BİLGİ VEREMEYİZ”

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak sordu enerji bakanı itiraf etti   “KAÇAK OCAKLARA İLİŞKİN BİLGİ VEREMEYİZ”
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e “Antalya’da kaçak olarak işletilen mermer ve taş ocağı tespit edilmiş midir?” şeklinde verdiği soru önergesi verdi. Bakan Dönmez, soru önergesine, “Bilgimiz dışında çalıştırılan kaçak ocaklara ilişkin herhangi bir bilgi verme imkanı bulunmamaktadır” şeklinde cevap verdi.22.05.2019 15:03

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’da kaçak olarak işletilen mermer ve taş ocağı olup olmadığını sorduğu Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den ilginç bir cevap aldı, “Bilgimiz dışında çalıştırılan kaçak ocaklara ilişkin herhangi bir bilgi verme imkanı bulunmamaktadır.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın “Antalya’da kaçak olarak işletilen mermer ve taş ocağı tespit edilmiş midir?”  sorusuna verdiği yanıt, Bakanlığın kaçak ocakların varlığından haberdar olduğunu ancak bilgi vermekten imtina ettiğini ortaya koydu. Bakan Dönmez, Budak’ın sorusuna “Bilgimiz dışında çalıştırılan kaçak ocaklara ilişkin herhangi bir bilgi verme imkanı bulunmamaktadır” cevabı verdi. Budak, “Denetimsizlik yüzünden yüzlerce işçimiz buralarda hayatını kaybediyor. Kontrolsüz üretim aynı zamanda hem çevre kirliliğine yol açıyor hem de verimli tarım arazilerini heba ediyor. Hal böyleyken Sayın Bakanın ‘kaçak ocaklarla ilgili bilgi veremeyiz’ cevabı çok vahimdir” dedi.

Budak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Ocaklardan çevreye yayılan tozlar kanserle sonuçlanan ağır sağlık sorunlarına sebep olurken, maden çıkarmak için yapılan patlatmalar yer altı sularının yatak değiştirmesine ve kurumasına yol açmakta, madenin taşınması sırasında ağır yük taşıtlarının çıkardığı toz, sebze ve meyve bahçelerinin kurumasına neden olmaktadır.

Tarımsal üretimde Türkiye’nin gözbebeği Antalya ilimizin verimli tarım arazileri de bu gelişmelerden olumsuz etkilenmiştir. İlimizde tarım ve turizm bölgelerindeki maden ocaklarının kapatılmasını beklerken, tam tersine yenilerinin açıldığı iddiaları, yöre halkını ve duyarlı Antalyalıları çok üzmüştür. Konuyu TBMM gündemine taşımak amacıyla Enerji Bakanı Sayın Fatih Dönmez’e yönelttiğimiz sorulara karşılık aldığımız cevaplar, iktidarın konuya önem vermediğinin göstergesidir. Bakan Dönmez, ‘Ruhsat sahipleri haricinde açılan ve bilgimiz dışında çalıştırılan kaçak ocaklara ilişkin herhangi bir bilgi verme imkanı bulunmamaktadır’ yanıtı konuya hangi ciddiyette eğildiğinin de işaretidir. Ülkemizin enerji ve maden politikaları, ulusal çıkarlarımız da göz önünde bulundurularak yeniden ele alınmalı. Dış bağımlılık oranımızın çok yüksek olduğu enerji alanında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmesi, hem çevrenin hem de verimli tarım arazilerinin korunması gerekmektedir.”
HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir