Çanakkale Zaferi, 103’üncü yılında anıldı

Çanakkale Zaferi, 103’üncü yılında anıldı
Çanakkale Zaferi, 103’üncü yılında anıldı 19.03.2018 16:34

Manavgat’ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü törenlerle kutlandı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü dolayısıyla ilk tören Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla gerçekleştirildi. Törene Kaymakam Mustafa Yiğit, Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kürşat Kutalmış Şenol, Garnizon Komutanı Personel Üsteğmen Tuğça Ordu, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir,  siyasi parti temsilcileri, daire müdürleriyle gaziler, şehit yakınları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Manavgat Belediyesi Atatürk Kütltür Merkezi’nde düzenlenen anma programında ise günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Türk milletinin tarih boyunca verdiği mücadelelerden en önemlilerinde birinin Çanakkale Savaşları olduğunu ifade ederek, “Çanakkale, vatan, bayrak, din tehlikeye girdiğinde canın, malın, hiç düşünmeden verilebileceğinin göstergesidir. Çanakkale ruhu göstermiştir ki, dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiçbir güç yoktur. Çanakkale’de ortaya konan bu vatan sevgisi, millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz ve en büyük gücümüzdür” dedi.

“KAHRAMANLIK VE FEDAKARLIKLARIN DORUK NOKTASI”

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin askeri yönü ve önemi hakkında konuşan Garnizon Komutanı Personel Üsteğmen Tuğça Ordu’da “Çanakkale Zaferi, dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milleti’nin belirleyici ve aktif rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Yüce Türk Milleti’nin başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir mücadele olmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından Antalya Valisi Münir Karaloğlu adına hazırlanan onur belgeleri şehit ailelerine Kaymakam Mustafa Yiğit tarafından verildi. Öğrencilerin şiir okuması ve seslendirdikleri oratoryonun ardından çeşitli okullar tarafından hazırlanan kahramanlık türkülerinde oluşan konser verildi. Konser, işitme engelliler için tercüme edildi.

Tören, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi için hazırlanan resim sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

Haber: Duygu KAYA

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir