Büyükşehir kaçak kömüre geçit vermiyor

Büyükşehir kaçak kömüre geçit vermiyor
Büyükşehir Belediyesi yürüttüğü denetimlerle kaçak kömüre geçit vermiyor. Bu yıl içinde İl Mahalli Çevre Kurulu kararına uygun olmayan 419 ton kömür il dışına çıkartıldı. Standart dışı kömür satan ve yakma kurallarına uymayanlara da 22 bin 158 lira idari para cezası verildi. 08.12.2014 17:33

Soğuk kış günleri ile birlikte hava kirliliğini önleme ve kontrol çalışmalarına hız veren Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, kömür denetimlerini artırdı. Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı doğrultusunda yapılan çalışmalarda, kömürler kente girişte önce hava kalitesi kontrol laboratuvarında analizden geçirilirken, gezici ekipler de katı yakıt satış noktalarını denetliyor.

419 TON KÖMÜR İL DIŞINA

Kömürlerin, satış noktalarına ulaşmadan önce TÜRKAK tarafından akretide edilmiş Büyükşehir Belediyesi Hava Kalitesi Kontrol Laboratuvarı’nda, nem, kalori, kükürt dioksit kül ve uçucu madde ölçümleri yapılıyor. Analiz sonucunda İl Mahalli Çevre Kurulu standartlarına uymadığı belirlenen kömürler şehir dışına çıkarılıyor. Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri, 2014 yılında Döşemealtı, Aksu, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinden kente giriş yapan 604 kömür kamyonunda toplam15 bin 820 ton kömür denetledi. Yapılan analizler sonucu kriterlere uygun olmadığı belirlenen 419 ton kömür il dışına çıkartıldı.

SATIŞ NOKTALARINA DENETİM

Öte yandan kent merkezinde bulunan katı yakıt satış istasyonlarına yönelik denetimler de laboratuvar denetimlerine paralel olarak aralıksız devam ediyor. Isınmak amacıyla kömür kullanan şahıslar, kömür satış bayileri, fırınlar, seralar ve işletmeler ekipler tarafından sürekli denetleniyor. Standart altında kömür satan, kullanan kişi ve işletmelere ceza uygulanıyor. Büyükşehir Belediyesi 2014 yılında bu kişi ve işletmeleri 423 kez denetlerken, kurallara uymayanlara 22 bin 158 lira idari para cezası uyguladı.

VATANDAŞLARA UYARI

Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri vatandaşları katı atık yakıt belgesi olan istasyonlardan kömür almaları, Büyükşehir Belediyesi’nin uygunluk belgelerini mutlaka istemeleri, yakım kurallarına ve saatlerine uymaları konusunda uyardı.  

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir