Başkan Boztaş, Manavgat için 3 konuda talepte bulundu

Başkan Boztaş, Manavgat için 3 konuda talepte bulundu
Başkan Boztaş, Manavgat için 3 konuda talepte bulundu05.03.2018 14:30

"Manavgat'ta İş Var" sloganıyla düzenlenen Manavgat İstihdam fuarı açılışında konuşan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, devletin sübvanse ettiği kredilerden ticaret odası üyeleri de faydalanması, Manavgat’a KOSGEB şube müdürlüğünün kurulması, turizmcinin ihracatsı sayılması konularında devlet nezdinde girişimde bulunulmak üzere Antalya valisi Münir Karaloğlu’ndan destek istedi.

Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Akdeniz Üniversitesi, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ve İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) işbirliğiyle 85 firmanın katılımıyla Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde istihdam fuarı gerçekleştirildi. İşçi ve işvereni buluşturan fuarı açılışına, Antalya Valisi Münir Karaoğlu, AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirleri, fuara katılan firma temsilcileri ve vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış programına Kuzey Irak sınırında şehit düşen sözleşmeli er Cumali Gür’ün babası Nazım Gür de katılırken, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş protokoldeki yerini Gür’e bıraktı.  Protokol üyeleri şehidin babası ile yakından ilgilendi.

TÜRKİYE’DE BİR İLÇEDE İLK DEFA BU KADAR KAPSAMLI İSTİHDAM FUARI DÜZENLENİYOR

Manavgat’ta İş Var fuarı için düzenlenen açılış töreninde konuşan Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, konuşmasına önceki gün Afrin’de şehit düşen ve yaralanan askerler için başsağlığı ve acil şifa dilekleri ile başladı. Boztaş, “Afrin’de terörle mücadele eden güvenlik kuvvetlerimizin gözlerini şahinden göğüslerini çelikten yapması için rabbime dua ediyorum” dedi.  Boztaş, ‘Manavgat’ta İş Var’  sloganı ile 8 kurumun işbirliği ile düzenlenen istihdam fuarına, 60 bin kişiye istihdam sağlayan 85 firmanın katıldığını belirterek, “Türkiye de ilk defa bir ilçede bu kadar kapsamlı bir istihdam fuarı düzenleniyor. Bu hem yetkililer tarafından bize söylenildi hem de bizim araştırmalarımızda bu sonuçla karşılaştık. Bu fuarı ilk defa ilçe bazında biz organize ediyoruz.

“PLAKETLE ÖDÜLENDİRİLDİK”

Bu fuar nedeniyle hem çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem Türkiye Odalar Borsalar Birliği tarafından plaketle ödüllendirildik” dedi. MATSO’ya verilen ödülü salonda davetlilere gösteren Boztaş, “Ben bu plaketi karşınızda göstererek bunu 85 tane firma, katılımcılar adına almış oluyorum çünkü onlarla biz bu fuarı düzenliyoruz. 8 tane kurumla birlikte bu fuarı düzenliyoruz. Onların adına aldık bu ödülü. Bende burada bu ödüle layık görülmemizden dolayı çalışma arkadaşlarıma, emeği geçenlere, stant açanlara, katılım sağlayanlara hepsine çok teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” diye konuştu.

DEVLETİN SÜBVANSE ETTİĞİ KREDİLERDEN TİCARET ODASI ÜYELERİ DE FAYDALANSIN

Konuşmasında ticaret odası üyelerine yapılan haksızlıkları dile getiren Ahmet Boztaş, “Nasıl yapılıyor, bizler devletin sübvanse etmiş olduğu kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla sunulan haktan faydalanamıyoruz. 1163 sayılı kredi kefalet kooperatifleri yasasında bir değişiklik talebimiz var yani oraya ticaret ve sanayi odasının gerçek kişileri de üye olsun, kredi kefalet kooperatiflerinin sübvanse edilen kredilerinden bizlerde yararlanalım” diye konuştu.

MANAVGAT’A KOSGEB ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜN KURULMASI

Manavgat’a KOSGEB Şube Müdürlüğü açılması talebinde de bulunan Boztaş, “Sadece ticaret ve sanayi odalarının üyeleri değil tüm esnaf KOSGEB’le işimiz var ama maalesef Antalya’ya gitmek zorunda kalıyoruz diyor. KOSGEB’in veri tabanında da sıkıntılar var ama ayrıca Manavgat’a bir KOSGEB şube müdürlüğünün kurulmasıyla ilgili bir talebimiz var” diye konuştu.

TURİZMCİNİN İHRACATÇI SAYILMASI

Turizmcilerin de ihracatçılarla aynı haklara sahip olması gerektiğine değinen Boztaş, “Turizmcilerin ihracatçı sayılmasıyla ilgili yarım kalan bir yasa var, mesela konaklama tesisi işletmecilerimiz döviz kazandıra hizmet sundukları halde, tabiri yerindeyse ağlıyorlar. İkincisi turiste mal ve ürün satıyor esnaflarımız, üyelerimiz sattığımız ürün yurt dışına gidiyor dövizde kazandırıyoruz ama ihracatçının yararlanmış olduğu sübvanse edilmiş kredilerden ya da muafiyetlerden, vergi indirimlerinden yararlanamıyoruz.

“NE TALEP ETTİYSEK YAPILDI”

Bu zamana kadar her ne istediysek siyasilerden gerek yerel idarecilerimizden Manavgat Belediyesinden, Büyükşehir Belediyemizden, Hükümetimizden devletimizden ne talep ettiysek bu zamana kadar bize hiçbir zaman kapılar kapanmadı. Geçen ay içerisinde ticaret fuarı düzenledik burada ticaret fuarında ne varsa Manavgat’ta var sloganında iki tane talebimiz oldu OSB’yle ilgili ve fuar alanıyla ilgili sayın bakanımız buradan kürsüde sözünü verdi biz onun mutluluğu içerisinde yaşıyoruz ama bu taleplerimizi de bu fırsatla bunları buradan dile getirmek istedim. Bunlarında karşılık bulacağına çözüleceğine inanıyor hepinize teşekkür ediyor, hem stant açan firmalarımıza hem iş arayışı içerisinde olan insanlarımıza bu ortamın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İşveren ve iş arayanları bir araya getiren fuar 2 gün sürdü.

Haber Merkezi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir