Basın Şehidi Kemal Fedai Coşkuner anıldı

Basın Şehidi Kemal Fedai Coşkuner anıldı
Antalyalı basın şehidi Kemal Fedai Coşkuner MHP Antalya İl Başkanlığı tarafından 40. ölüm yıldönümünde Akseki-Mahmutlu Köyünde mezarı başında anıldı. 10.12.2019 14:55

Antalya Basın Şehidi Kemal Fedai Coşkuner, MHP Antalya İl Başkanlığı tarafından 40. ölüm yıldönümü nedeniyle Akseki Mahmutlu Köyü’nde düzenlenen bir törenle mezarı başında anıldı.

MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun, yaptığı açıklamada 40. ölüm yıldönümünde mezarı başında Antalyalı basın şehidimiz Kemal Fedai Coşkuner’in Türk Milletinin beka davasında yaptığı mücadeleye vurgu yaparak rahmet ve minnetle andıklarını, bundan sonra da Antalya’nın böyle değerli şahsiyetlerinin anılarının yaşatılması için çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Okunan Kuran tilavetinin ardından İl Başkan Yardımcısı Tarihçi Dr.Suat Akgül’ün Kemal Fedai Coşkuner’in hayatı ve eserleri hakkında bilgi vermesiyle anma sona erdi.

Kemal Fedai Coşkuner kimdir;

1927 yılında Antalya/Akseki Mahmutlu Köyünde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini köyünde ve Akseki-Güzelsu’da tamamladı. 1945 yılında Antalya/Aksu Köy Enstitüsü’nden mezun oldu. Çeşitli okullarda Öğretmenlik ve İdarecilik yaptı. 2.Dünya Savaşı ortamı ve 1944 Türkçülük Davası, fikir yapısının ve sosyal faaliyetlerinin şekillenmesinde etkili oldu. Edebî, siyasî, toplumsal içerikli şiirler ve yazılar yazdı. Yazıları ve faaliyetleri dolayısı ile hakkında çeşitli davalar açıldı, sürgün edildi.

Yazılarının ve şiirlerinin çoğu Toprak, Serdengeçti, Türk Yolu, Orkun, İleri, Bizim Anadolu, Hergün gibi gazete ve dergilerde yayınlandı. Hüryol ve Sonsöz gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Sahibi ve Başyazarı olduğu Fedai Gazetesi’ni sonradan Fedai Dergisi haline dönüştürerek uzun yıllar yayınladı.

1951-1952 Milliyetçiler Derneği İzmir/Tire Şubesi Kuruculuğu, 1961-1965 İzmir Türk Ocağı Başkanlığı,

1969-1974 Türkiye Siyonizmle Mücadele Derneği Genel Başkanlığı, 1973 Milliyetçi Hareket Partisi Aydın ve 1977 Antalya Milletvekili Adaylığı, 1978 İzmir Türk Ocağı Yöneticiliği, İzmir Ülkü-Bir Derneği Kuruculuğu ve Yöneticiliği, İzmir Ülkü Ocakları Derneği Yöneticiliği, Milliyetçi Hareket Partisi Antalya Bölgesi Müfettişliği gibi görev ve faaliyetlerde bulundu.

“Vatanda Gurbet” adında bir şiir kitabı vardır.

Öğretmen, Gazeteci, Şair, Yazar, Yayıncı ve Basın mensubu Kemal Fedai Coşkuner, 3 Aralık 1979’da İzmir’de şehit edildi. Memleketi Akseki/Mahmutlu Köyünde toprağa verildi.

HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir