Baba katili mühendise ağırlaştırılmış ömür boyu hapis

Baba katili mühendise ağırlaştırılmış ömür boyu hapis
Manavgat’ ta babası Hüseyin Arıcı'yı (77) bıçaklayarak, öldüren ve üvey annesini de tehdit eden elektrik- elektronik mühendisi H. A (27), 'babasını öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, 'tehdit' suçundan ise 3 yıl hapisle cezalandırıldı. 07.11.2018 14:58Manavgat'ın Yayla Mahallesi'nde, 2017 yılının Nisan ayında, elektrik- elektronik mühendisi H. A, aynı evde yaşadığı ve sabah namazından gelen babası Hüseyin Arıcı'yı 8 yerinden bıçakladı. Olayda üvey annesi A. A'yı da tehdit ederek, yatak odasına kilitleyen H. A daha sonra evden ayrıldı. A. A'nın haber vermesiyle olay yerine gelen Mustafa ve Sebahattin Arıcı, babaları Hüseyin Arıcı'yı ağır yaralı olarak hastaneye götürdü. Hüseyin Arıcı, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu H. A, olay sonrası Sorgun Ormanı'na kaçarken yakalanıp, gözaltına alındı. Sevk edildiği sulh ceza hakimliğince 'üstsoyu öldürmek' suçundan tutuklanan H. A hakkında, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile 'üvey annesini tehdit ve hürriyetinden yoksun kılmak'tan 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ
Manavgat 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması yapıldı. Tutuklu sanık H. A, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Alanya Cezaevi'nden katılırken, tarafların avukatları da duruşma salonunda yer aldı.
ADLİ TIP RAPORUNDA AKIL SAĞLIĞI TAM ÇIKTI
Mahkeme başkanı, H. A'yla ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan istenilen raporun geldiğini, raporda tutuklu sanığın akıl sağlığının tam olduğunun belirtildiğini söyledi. Duruşmada esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, H. A'nın, babası Hüseyin Arıcı'yı bıçaklayarak ölümüne neden olduğunu, kendisine engel olmak isteyen A. A'yı da odaya kilitleyip, tehdit ettiğini belirtti. Sanığın 'babasını öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırılmasını isteyen savcı, A. A'ya karşı işlediği 'tehdit ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından da ayrıca cezalandırılmasını ve indirim uygulanmamasını istedi.
Babalarını öldürdüğü için H. A'dan şikayetçi olan kardeşlerinin avukatı Emre Kaya, esas hakkındaki görüşe katıldıklarını, sanığın bu çerçevede cezalandırılmasını ve indirim yapılmamasını istedi. Sanık H. A'nın avukatı Döndü İyiol ise mütalaaya katılmadıklarını belirtip, müvekkilinin tahliyesini ve beraatini talep etti.
'PSİKOLOJİMİZİ ENİŞTEM BOZDU'
Duruşmada son sözü sorulan H. A, pişmanlık duyduğunu belirterek, olayın sorumlusunun eniştesi B.Y. olduğunu öne sürdü. B.Y.'nin bir süre oturdukları apartmanın üst katında kaldığını anlatan H. A, "Psikolojimizi eniştem bozdu. Eniştemle aramızda olaydan bir süre önce bir olay meydana geldi. Benim sol kolumu kırdı. Ailem istediği için davacı olmadım" dedi.
'MÜSEBBİBİ ENİŞTEMDİR'
Olayın anlık sinirle meydana geldiğini savunan H. A, "Çok üzgünüm, böyle bir olayı yapmak istemezdim. Ama bu olayın müsebbibi eniştemdir. Kendisi huzurunuza gelip, itiraf etsin. Ben 18- 19 aydır tutukluyum. Eskiden cezaevine gelir, beni arayıp, sorarlardı. Şimdi kimse arayıp sormuyor. Burada çok zorlanıyorum. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu.
AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU HAPİS
Duruşmaya verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık H. A'ya; babası Hüseyin Arıcı'yı öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, üvey annesi A. A'yı tehdit suçundan da 3 yıl hapis cezası verdi. Heyet, sanığın herhangi bir pişmanlık belirtisi göstermemesi ve duruşmalardaki tutum ile davranışları nedeniyle cezasında indirim yapmadı. Karara ilişkin 1 hafta içinde Antalya Bölge Adliye Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunulabileceği belirtildi.

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir