Antalya Koleji Manavgat Kampüsü’nden “Okul Dışarıda” etkinliği

Antalya Koleji Manavgat Kampüsü’nden “Okul Dışarıda” etkinliği
Antalya Koleji Manavgat Kampüsü, tüm birimleriyle ve velilerin de katılımıyla “Okul Dışarıda” etkinliğini gerçekleştirdi. 25.05.2019 14:28

Düzenlenen etkinlikte öğrenciler, öğretmenler, veliler ve tüm okul çalışanları kitap okuma etkinliğine katıldı. Bir saat süren etkinlik, okulun farklı alanlarında büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Bu etkinlikle “Kitap Okumanın Önemi” bir kez daha vurgulandı.

Antalya Koleji Manavgat Kampüsü öğretmenler, öğrenciler ve velilerin de katılımıyla “Okul Dışarıda” etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinlikte öğretmenler, öğrenciler, okul çalışanları ve veliler okul bahçesinde kitap okudu. Antalya Koleji Manavgat Kampüsü Ortaokul Müdürü Ömer Tunç, “Her yıl okul öğrencilerimiz yazılarıyla farklı türlerde kitap çıkarıyoruz. Bu yıl ki kitabımızın içeriği değerlerimiz. Değerlerimizi öğrencilerimizin kaleminden ele alarak velilerimiz ve okurlarıyla buluşturduk” şeklinde konuştu.

 Antalya Koleji Manavgat Koleji’nde bu etkinliğin her yıl geleneksel olarak yapıldığını ifade eden Ömer Tunç, “Kitap okumayla ilgili yaptıklarımız sadece bunlar değil. Her sabah ilk 15 dakika ortaokul olarak öğretmenler ve öğrenciler kitap okuyor. Sene içinde her sınıfımızın okuma listelerinden kitap okuma etkinlikleri yapıyoruz, yaratıcı ürünler sergiliyoruz.  Kitap kapakları, ayraçlar tasarlıyoruz. Yazılı yapıyoruz. Aynı zamanda da velilerle bağlantı kurarak öğrencimizin evde de okuyup okumadığını takip ediyoruz. Kitap okumayan öğrencilere öğle aralarında kitap okutuyoruz. Her yıl en az iki yazar okulumuza geliyor. Söyleşiler, atölye çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuşarak şunları söyledi:

“Her yıl okul öğrencilerimiz yazılarıyla farklı türlerde kitap çıkarıyoruz. Bu yıl ki kitabımızın içeriği değerlerimiz. Değerlerimizi öğrencilerimizin kaleminden ele alarak velilerimiz ve okurlarıyla buluşturduk.

Okulumuz 1., 2.ve 3.sınıf öğrencilerine, milli eğitim müfredatının Türkçe dersi özel amaçlarını gerçekleştirmek maksadı ile kitap okuma saati düzenlenmektedir.

Öğrencilerimiz, sene başında ilkokul zümre öğretmenleri tarafından okunarak ve incelenerek seçilen hikaye kitaplarını sabahları birinci dersin ilk yirmi dakikasında değişik teknik ve yöntemleri kullanarak okuyorlar.

Birinci sınıflarda paragraflar karışık sıra ile yüksek sesle okutularak öğrencilerin dikkat ve konsantrasyon gücü geliştirilmeye çalışılıyor.

İkinci sınıflarda ise okuma hızını daha da artırabilmek için seçilen öykü ya da metin cümle cümle okutularak öğrencilerin dikkatini en üst seviyede yoğunlaştırmaları sağlanıyor.

Üçüncü sınıflarda ise okuduğunu anlama çalışmalarına yer verilirken sessiz okuma teknikleri kullanılıyor. Öğrencilerin okuduklarını anlayıp anlamadıklarını ise kısa bir özet tekrarı yaptırılarak kontrol ediliyor.

Dördüncü sınıflarda ise hızlı okuma tekniklerini geliştirmek amacı ile inter aktif çalışmalar yapılıyor.”

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir