Antalya 1932 Kitabı Yayınlandı

Antalya 1932 Kitabı Yayınlandı
Araştırmacı tarihçi Prof. Dr. M. Akif Erdoğdu’nun yeni kitabı piyasaya çıktı.10.09.2018 13:12

1932 yılından günümüze Antalya tarihini inceleyen kitap için Prof. Dr. M. Akif Erdoğru şunları söyledi.

“Kitapta belirtildiği gibi, Cumhuriyet rejimi, Antalya için mutluluk ye refahın başlangıcı ve kaynağı olmuştur., bu kitabi okuyunca, Cumhuriyete inanmış yöneticilerin, Antalya'daki coşku, kararlılık azim ye başarısını görecektir'.

1932 yılında Antalya' da, donemin valisi Zeynel Abidin Özmen’in başkanlığında, uzman bir komisyon tarafından hazırlanmış bu değerli kitapta, başta Antalya merkez olmak üzere, Alanya, Akseki, Manavgat, Korkuteli, Kaş, Serik, Elmalı ve Finike ilçelerinin tarih, coğrafya ve kültürü ile ilgili konularda ayrıntılı bilgiler sunulmaktadır.

Kitap, Antalya Vilayeti sınırları içinde bulunan dağlar, ormanlar, meralar, nehirler, sahiller, madenler, goller, bataklıklar, tarımsal mahsuller, böcekçilik, arıcılık, hayvancılık, nüfus, belediye, hastane, eczane, sular, dil, din, edebiyat, lehçeler, okullar, halk hekimliği, halıcılık, değirmenler, yollar, ticaret, kanallar, posta teşkilatı, ithalat ye ihracat, bankalar, odalar, tarih ve cemiyetler hakkında çeşitli bilgiler içermekte. Ayrıca, dönemin Cumhuriyet idarecilerinin Antalya vilayetine bakış açısını yansıtıyor.

Prof. Dr. M. Akif Erdoğru kimdir?

1963 yılında Konya iline bağlı Beyşehir ilçesinde doğan Erdoğru İlk ve orta eğitimini Isparta’da tamamladı. 1983 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tarih Bölümü’nden mezun oldu.

1985-1990 yılları arasında aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü”nden ‘XV-XVI. Yüzyıllarda Beyşehir Sancağı’ adlı tezle edebiyat doktoru unvanı aldı. 1990 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne Yrd. Doç. Dr. olarak atandı. 1994’de Doçent unvanını aldı. 2000 yılında profesörlüğe atandı. İngilizce bilmektedir. 

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir