Antalya’nın fethi coşkuyla kutlanacak

Antalya’nın fethi coşkuyla kutlanacak
Antalya’nın fethi coşkuyla kutlanacak23.01.2018 14:08

Antalya’nın fethinin 811’inci yılı 1-5 Mart tarihleri arasında büyük bir coşkuyla kutlanacak. Başkan Menderes Türel, fetih kutlamalarının bir vefa günü ve kentin tarihi kimliğine sahip çıkmak açısından önemine işaret ederek, tüm Antalyalıları kutlamalara davet etti.

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ¬Antalya’nın fethi kutlamaları bu yıl 1-5 Mart tarihleri arasında dolu dolu bir programla gerçekleştirilecek. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın Fethi’nin 811’inci yılı kutlamalarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Gençlik Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, İl Müftüsü Osman Artan katıldı.

“DUALARIMIZ MEHMETCİK İÇİN”
Sözlerine Afrin'de göğüslerini Türkiye için siper eden kahraman askerlerimizle kalben ve ruhen birlikte olduğunu söyleyerek başlayan Başkan Türel, “Bir toprak vatan oluyorsa o vatanın şehitlerimizin kanlarıyla birlikte ortaya çıktığı ve şehitlerimiz tarafından vatan olduğu hepimiz tarafından bilinir. Dualarımız Afrin’deki genç Mehmetçiklerimiz ve subaylarımız içindir. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bugün 80 milyon vatandaş olarak sınırımızda terör koridorunu engellemeye kararlıyız ve artık yeni bir harita çizmelerine müsaade etmeyeceğiz. Şehit kanlarıyla sulanan toprakları paralı askerlere teslim etmeyeceğiz. 102 sene önce Orta Doğu haritasını çizmişlerdi, şimdi yeniden çizmeye çalışıyorlar. Ama unuttukları bir şey var, o da karşılarında 102 sene önceki Türkiye'nin olmadığıdır” dedi.
“Bir millet tarih bilinciyle millet olur” diyen Türel “Bin seneden beri bu topraklarda mücadele veriyoruz. Türk milleti bu tarih bilinci sayesinde bayrağı için canını veren bir millet olmaya devam etmektedir. Televizyonda izlerken gördüm, bir asker tankın üzerinde Afrin’e gidiyor. ‘Bizi beklemesinler’ diyor! Dolayısıyla bizim kimsenin bir karış toprağında gözümüz yoktur, fakat Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere herkes de artık haddini bilmelidir. Geçmişte FETÖ gibi çetelerle Türkiye'yi içerden kontrol ediyorlardı, artık çok şükür bu millet iradesine kavuşmuştur ve istiklalinden ve istikbalinden taviz vermeyecektir” ifadelerini kullandı. 
“BUGÜNÜMÜZÜ KAHRAMAN ECDADIMIZA BORÇLUYUZ”
Bu anlayışla Antalya'nın fethi anma törenlerini başlattıklarını belirten Başkan Türel şöyle konuştu: “İnşallah bu senede 811. yılı kutlayacağız. Mehmet Akif diyordu ki, "Bastığın toprakları toprak diye geçme tanı, düşün altında binlerce kefensiz yatanı". Antalya halkı olarak, özellikle Antalya'nın gençleri Antalya'daki her tarihi eserin kim tarafından ne zaman, nasıl yapılmış olduğunu bilmelidir. Gıyaseddin Keyhüsrev'i bilmeden, Vali Ertokuş'u bilmeden, Yivli Minare'yi kimin ne zaman yaptığını, Murat Paşa'nın kim olduğunu, Zincirkıran Mehmet Beyi, Ahi Yusuf'u bilmeden; Atatürk'ün, manzaraya bakarak, "Hiç şüphesiz ki, Antalya dünyanın en güzel yeridir" dediği noktayı bilmeden Antalyalı olmak, Antalya'yı çok seviyorum demek mümkün değildir. Bu şehirde yaşıyorsak, bunu bütün bu isimlere ve adını bilmediğimiz isimsiz kahramanlara borçluyuz. Bu büyük insanları anmak, isimlerini yaşatmak, Antalya'nın ve kendimizin Antalya içindeki önemini idrak etmek üzere kentimizin kimliğini anlamak büyük önem taşımaktadır.     
“MİSAFİR DEĞİL EV SAHİBİ OLMALIYIZ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel konuşmasına şöyle devam etti: “Elbette ki, Attalos'un bizim hemşehrimiz olduğu söyleniyor, fakat Menderes Türel bugün Antalya belediye başkanıysa, bu şehirde gazeteci olarak, iş insanı, esnaf olarak çalışıyorsak, bunu Sultan Keyhüsrev'e borçlu olduğumuzu çok iyi anlamalıyız. Bir dönem maalesef bu tarihi unutmuştuk, bize gençliğimizde Gıyasettin Keyhüsrev'i fazla söyleyen anlatan yoktu. Kent tarihçimiz sayın Hüseyin Çimrin burada. O dönemlerin hepsini zaman zaman kaleme alıyoruz. Keşke Hüseyin Çimrin’lerin sayısı fazla olsa. Antalya’da meraklı olmayan Mehmet Paşa Cami tarihini Muratpaşa Cami isimlerini bilmez. Oysa bu isimleri bilmeden Antalya’da ancak misafir gibi yaşarsınız. Şehrimizin misafiri gibi değil ev sahibi olmalıyız. Bu da tarihi bilmekten başlar.” 
“YÜKSEK KATILIM BEKLİYORUM”
Antalya’nın fethinin kutlanılmasının hem bir vefa günü hem de bilimsel ve kültürel etkinlikler açısından önem taşıdığını kaydeden Türel, “Sergiler, konferanslar, konuşmalar Antalya’ya bu konuda yeni bir gelenek ve canlılık katacaktır. Bütün kuruluşlarımızın bu programa katkı vermesini rica ediyoruz. Geçtiğimiz sene yapmış olduğumuz etkinlikler fevkalade başarılı geçti. Ama artık bunun gelenekselleşmesi gereken bir süreçte Antalyalıların bu etkinliklere en yüksek düzeyde katılımı, tarihi kimliğimize sahip çıkmak açısından önemlidir. Bizim geleceğimize geçmişimizi unutmadan yürüdüğümüzü gösterir. Antalya’nın fethinin 811. Yılı şimdiden kutlu olsun” diye konuştu.
“TARİHİMİZİ ÇOCUKLARIMIZA ANLATACAĞIZ” 
Vali Yardımcısı Nurettin Ateş de  “Bu etkinliklerde tarihimizi, kültürümüzü, gelecek nesillere aktarılması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Etkinlikler kapsamında birçok faaliyet yürütülecektir. Bu faaliyetlere bütün kamu kurum ve kuruluşların, STK’ların tamamı destek verecekler. Bu sayede şehrimizin tarihini, kültürünü, çocuklarımıza, gençlerimize anlatacağız ve bunu yaşatacağız. Bu toprakları bizlere yurt yapan şehitlerimizi büyük bir rahmetle ve minnetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Böyle bir toplantıyı organize ettiği için, bu etkinliklere öncülük ettiği için başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere katkı koyan destek veren bütün kurumlara teşekkür ediyorum” dedi. 


ANTALYA'NIN FETHİ KUTLAMALARI PROGRAMI

1 MART PERŞEMBE

SAAT: 10.00  •  “BİR ZAMANLAR SELÇUKLU” SERGİSİ (1-5 Mart)
SAAT: 10.30  •  PROTOKOL KONUŞMALARI ve
     SEMPOZYUM AÇILIŞI
SAAT: 11.00  •  PANEL
     PROF. DR. MEHMET ÇELİK
     MEHMET BOZDAĞ
     SADIK YALSIZUÇANLAR
YER:    AKM FUAYE & AKM ASPENDOS SALONU

ULUSLARARASI ANTALYA KONGRESİ
SAAT: 14.00  •  1. OTURUM
SAAT: 15.20  •  2. OTURUM
SAAT: 16.40  •  3. OTURUM
YER:  AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ

2 MART CUMA 

ULUSLARARASI ANTALYA KONGRESİ
SAAT: 09.00  •  4. OTURUM
SAAT: 10.20  •  5. OTURUM
SAAT: 11.40  •  6. OTURUM
SAAT: 14.30  •  7. OTURUM
SAAT: 15.50  •  8. OTURUM
SAAT: 17.15  •  KAPANIŞ OTURUMU
YER:  AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ 

3 MART CUMARTESİ

ANTALYA FETİH KUPASI GELENEKSEL OKÇULUK YARIŞMASI (3-4 MART)
SAAT: 10.00  •  YER: AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ STADI

4 MART PAZAR

13. ULUSLARARASI RUNATOLIA FETİH KOŞUSU
SAAT: 08.45  •  YER: CAM PİRAMİT

5 MART PAZARTESİ

FETİH YÜRÜYÜŞÜ
SAAT: 09.30  •  YER: CUMHURİYET MEYDANI

KARAALİOĞLU PARKI FETİH GÖSTERİLERİ
SAAT: 10.00  •  FETİH  DAVUL GÖSTERİSİ
SAAT: 10.10  •  SAYGI DURUŞU ve İSTİKLAL MARŞI
SAAT: 10.20  •  FETİH  SURESİ
SAAT: 10.30  •  PROTOKOL KONUŞMALARI
SAAT: 10.50  •  FETİH YARIŞMASI ÖDÜLLERİ TAKDİMİ
SAAT: 11.00  •  ORATORYO
SAAT: 11.30  •  KILIÇ - KALKAN GÖSTERİSİ (BURSA)
SAAT: 11.40  •  MEHTER TAKIMI GÖSTERİSİ
SAAT: 11.55  •  SOLO TÜRK GÖSTERİSİ

AKM FETİH PROGRAMI
SAAT: 15.00  •  SULTANÜ’L - BAHREYN (İKİ DENİZİN SULTANI) BELGESEL MÜZİKALİ
SAAT: 16.00  •  KONFERANS
     PROF. DR. İLBER ORTAYLI

Haber Merkezi 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir