3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı

3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı
3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı10.10.2017 16:45

Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı.

 

Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu heykeltıraşlar, protokol üyeleri ve sanatseverlerin katılımıyla başladı. 9-29 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen Taş Heykel Sempozyumu için Yukarı Pazarcı Mahallesi Manavgat Irmağı kenarında hazırlanan açık hava atölyelerinde açılış töreni düzenlendi.

Törene, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Osman Eravşar, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, oda başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar, sanatseverler, heykeltıraşlar ve Manavgat halkı katıldı.

 

6’SI YABANCI 12 SANATÇI

6’sı yerli 6’sı yabancı olmak 12 heykel tıraşın sanatlarını icra edeceği sempozyum, 30 Ekim’e kadar Yukarı Pazarcı ırmak kıyısında devam edecek.Sempozyuma, Yunanistan’dan AntonisMyrodios, Rusya’dan AnnaSosenskaya, Bulgaristan’dan RafailGeorgiev, İtalya’dan Simone De Lorenzo, İran’dan EsfondyarMoradpour, Azerbeycan’danHokume Seferli Ağasoy katılırken Türkiye’den Tolga Yurtözveri, Mustafa Bulat, Suat Karaaslan, Ayşe Sibel Kedik, Hanife Yüksel ve Rahmi Atalay katılıyor. Açılış töreninde konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, daha çağdaş bir kent olmanın birinci kuralının sanatsal etkinliklere önem vermek olduğunu belirterek, bu yüzden her zaman sanatı ve sanatçıyı desteklediklerini söyledi.

 

SÖZEN; “SANATA VE SANATÇIYA ÖNEM VERİYORUZ”

Önceki yıllarda yapılan heykel sempozyumlarında üretilen eserleri, büyük bir gururla kentin değişik noktalarına yerleştirdiklerini belirten Başkan Sözen, bu yıl da heykeltıraşlar tarafından yapılacak 12 eserin de Manavgat halkına armağan edileceğini söyledi. Başkan Sözen, "Çağdaş bir kent olmanın birinci kuralı sanatsal etkinliklere önem vermekten geçiyor. Bu inançla 3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nun açılışını yapıyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘Sanata önem vermeyen toplumlar yerinde sayar’ demiştir, bizde bu düsturla her zaman sanata ve sanatçıya önem vermeye gayret ediyoruz. Bu sempozyumun hazırlanmasında emeği geçen değerli Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerine, asistanlarına, tüm katılımcı heykeltıraşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

PROF. ERAVŞAR, “KENT KİMLİĞİNE KATKI YAPACAK”

Açılışta konuşan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar ise, Manavgat taş heykel sempozyumuna katkı vermekten mutlu olduklarını belirterek bunu Manavgat’ın hak ettiğini söyledi. Manavgat’ta üretilen eserlerin toplumsal gelişmeye katkı vereceğini belirten Prof. Eravşar, bu sanatı izleyenlerin haz duygusunun gelişeceğini söyledi. Eravşar, “Sanatın toplumun her alanına yansıtılması çok önemli. Plastik sanatların kalıcı olacağına inanıyoruz. Üretilen eserler, Manavgat’ın kentsel kimliğine de katkı sağlayacak. Çünkü, bir kent sadece binaları ile değil içinde üretilen sanat eserleri ile de değer kazanır. Bu eserlerin dünya durdukça Manavgat’ta sonsuza dek yaşamasını temenni ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Prof. Dr. Osman Eravşar, sembolik olarak çekiçle taş yontarak sempozyumun açılışı yaptı.

 

Haber Merkezi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir