Antalyasporlu cimnastikçiler Cumhuriyet Kupası’nda mücadele edecek

Antalyasporlu cimnastikçiler Cumhuriyet Kupası’nda mücadele edecek
Antalyasporlu cimnastikçiler Cumhuriyet Kupası’nda mücadele edecek 23.10.2017 16:07

27-28 Ekim günleri arasında İzmir Gaziemir’de düzenlenecek olan 4. Uluslararası Gaziemir Belediyesi ve Şavkar Ritmik Cimnastik Cumhuriyet Turnuvası’na Antalyaspor’dan 4 cimnastikçi katılacak.


Gaziemir Belediyesi, Türkiye Cimnastik Federasyonu ve Şavkar Cimnastik Spor Kulübü işbirliğiyle bu hafta sonu düzenlenecek olan turnuva, ülkemizin ilk uluslararası ritmik cimnastik turnuvası olma unvanını da taşıyor. Sarnıç Mustafa Kemal Atatürk Çok Amaçlı Spor Salonu’nda düzenlenecek turnuvaya Türkiye, Kazakistan, Rusya, İngiltere, Belarus, Ukrayna, Moldova, Özbekistan, Azerbaycan, Macaristan olmak üzere 10 ülkeden 23 takım, 150 sporcu, 40 antrenör ve 20 hakem olmak üzere toplam 210 kişinin katılması bekleniyor.


Antalyaspor’dan 2009 doğumlu Miray Sarı ve Bengisu Bakırcı, 2011 doğumlu Rüzgar Naz Bozkurt ve Ayşe Nisa Dağ ülkemizde ilk defa yapılan uluslararası bu turnuvaya katılacak.


FIG KAPSAMINA ALINMASI AMAÇLANIYOR


Türkiye’de yapılan ilk uluslararası ritmik cimnastik turnuvası olma özelliğiyle ön plana çıkan organizasyon sayesinde, bu spor dalının cazibesini arttırarak gençleri spora yönlendirmenin yanı sıra Türk sporcuların olimpiyat ve Dünya Şampiyonaları’nda şampiyonluk kürsüsünde yer almasını sağlamak amaçlanıyor. Belediye, federasyon ve spor kulübü birlikteliğiyle bu yıl dördüncüsü yapılacak turnuva en az 5 yıl üst üste yapılarak Uluslararası Cimnastik Federasyonu (Federation International Gymnastics FIG) kapsamına aldırılması planlanıyor. Turnuva, FIG kapsamına girdiği takdirde olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında puan verme hakkına kavuşarak, bu alanda ülkemizi temsil edebilecek. 


Haber Merkezi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir