“Sineksiz bir Manavgat yazı için” çalışmalar sürüyor

“Sineksiz bir Manavgat yazı için” çalışmalar sürüyor
“Sineksiz bir Manavgat yazı için” çalışmalar sürüyor 21.02.2018 14:04

Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Hizmet Birimi’ne bağlı sinekle mücadele ekipleri, 2016-2017 yılları arasında Manavgat genelinde bir çalışma gerçekleştirdi.

 

 Bu çalışma sinekle mücadeleyi istenilen düzeye getirdi. 120 personel, 3 mistblower, 15 araç arkası ilaçlama (ULV) 4 hizmet aracıyla çalışan sinekle mücadele ekipleri, Manavgat’ın 106 mahallesinde toplam 46 ayrı ekibiyle sineklerle mücadele ediyor. Manavgat genelinde sinekle ilgili gelen şikayetler 2016’da 161’ken, 2017 yılında ise yüzde yüz düşerek 80’e geriledi. 2018 yılında bu oranın daha da azalması hedefleniyor.

 

5 BİNİ AŞKIN NOKTA İLAÇLANIYOR

Manavgat’ın 106 mahallesinde belirlenen program dahilinde ekipler, periyotlar halinde, sinekle mücadele çalışmasını yürütüyor. Yağmur suyu ve kanalizasyon giderleri, bataklıklar, kuyular, sarnıçlar, göletler, sulama suyu ve yüzme havuzları, bina altları, kıyılardaki kayalıklar, mağaralar, besihaneler başta olmak üzere sineklerin üreyebileceği tüm noktalar en ince ayrıntısına kadar ilaçlanıyor. Ekipler, söz konusu alanlarda fiziksel, kültürel, biyolojik ve kimyasal yöntemlerle günde 5 bini aşkın noktada sinekle mücadele çalışmalarını yapıyor. Sineklerin en önemli üreme yerleri arasında başı çeken atık lastiklerin toplanması konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Doğaya gelişi güzel atılan atık araba lastikleri tek tek toplanarak, hem doğa temizlendi hem de sineklerin üreme noktaları ortadan kaldırıldı.

 

İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI KAYIT ALTINA ALINIYOR

Manavgat genelinde 46 ekibe ayrılan sinekle mücadele timleri ve kullanılan araçların yaptığı çalışmalar, uydu üzerinden takip edilerek, kayıt altına alınıyor. Bu sistem sayesinde Manavgat’ın hangi noktalarına kaç kez gidildiği ve ilaçlama yapıldı kolaylıkla tespit edilebiliyor.

 

“ŞİKAYETLERİ EN AZA İNDİRECEĞİZ”

Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş, “Manavgat’ta hizmet birimini kurulduktan sonra en çok şikayet aldığımız konuların başında sinekle mücadele vardı. Ekiplerimiz etkin bir çalışma yaparak, yıl yıl bu sayıyı düşürdü. 3 yıllık sürede şikayetler büyük oranda azaldı. 2018’de şikayetleri en aza düşürmek için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Amacımız hem Manavgat’taki vatandaşlarımızın hem de yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimizin rahat etmesini sağlamak” dedi.

 

Haber Merkezi 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir