“Üretim, ihracat, turizm ve tarım alanlarında seferberlik şart”

“Üretim, ihracat, turizm ve tarım alanlarında seferberlik şart”
“Üretim, ihracat, turizm ve tarım alanlarında seferberlik şart”18.05.2017 11:46

Manavgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın (MASMO) ev sahipliğinde Akdeniz SMMMO Birliği Platformu toplantısı düzenlendi. 

Manavgat, Antalya, Mersin, Hatay, İskenderun, Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş serbest muhasebeci mali müşavirler odalarının oluşturduğu Akdeniz SMMMO Birliği Platformu toplantısına TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan başkanlık etti. Toplantıda meslek mensuplarının sorunları ve sorunların çözümü noktasında fikirler ele alındı.

TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan, Türkiye’de vergi, SGK primleri ve harçlarla ilgili olarak geçmişten bugüne çeşitli aflar ve yapılandırma uygulamalarının yapıldığını belirterek; “Biz TÜRMOB olarak bu tür yapılandırmalara sıcak bakmıyoruz. Çünkü zamanında vergisini harcını ödeyenlerle ödemeyenler arasında psikolojik olarak olumsuz bir tablo ve haksız rekabet ortamı yaratıyor. Ekonomik sıkıntılardan buna ihtiyaç var deniyor fakat konomi bozuk olursa yapılandırma yapmanın bir anlamı yok. Türkiye’nin bu tip yapılandırmalardan önce en temel olarak işsizlik, yatırım ve istihdam konularında sorunlara çözüm üretilmesi gerekiyor” dedi.

“HERKES KAZANCINA GÖRE VERGİ ÖDEMELİ”

Türkiye’de vergi sistemindeki adaletsizliği de değinen Arıkan, “Herkes kendi kazancına göre vergi ödediği zaman adaletli olur. Çok varlıklı da, az kazananda aynı vergiyi ödüyor. Bir ülkede dolaylı vergiler büyüyorsa, o ülkelerde vergi sistemlerinde adaletten bahsetmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca yıllardır konuşulan asgari ücretten verginin kaldırılması durumunun mümkün olmadığını da belirten Arıkan; “Asgari ücretten ciddi bir kaynak toplanıyor. Bunun kaldırılması yerine başka bir şey koymak demek. Bunun yerine yeni bir şey konulmadığı zaman bu vergi kaldırılamaz” diye ifade etti.  Arıkan son olarak, üretim artmadan verginin azaltılamayacağından bahsederek, üretim, ihracat, turizm ve tarım, bu dört ulusal meselede seferberlik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Haber: Duygu KAYA

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir