“Ücreti ödenen hizmete ulaşamamak”

“Ücreti ödenen hizmete ulaşamamak”
İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Hizmetleri Hakkında Kanun teklifi verdi. 10.07.2019 15:49

Çokal, ücretli otoyollarda bakım onarım çalışması olduğu zamanlarda trafik sıkışması yaşandığını ifade ederek, “Otoyol ve köprü geçiş ücretleri, bakım ve onarım olduğu zamanlarda da tahsil edilmektedir. Vatandaşın, ücret ödeyerek satın aldığı hizmeti elde edememişken bu ücretlere maruz kalmasının mantıken izahı bulunmamaktadır” dedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Hizmetleri Hakkında kanun teklifi verdi. Milletvekili Çokal, vatandaşların zaman ve yakıttan tasarruf etmek istedikleri karayollarında yapılan bakım onarım çalışmaları nedeniyle zaman ve yakıt kaybı yaşadıklarını belirterek Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Hizmetleri Hakkında Kanun’un 14. Maddesinin ikinci fıkrasında değişikliğe gidilmesini belirten bir kanun teklifi verdi.

Ülkemizde kullanılan otoyol ve köprü geçişlerinde ücret alınmakta olduğunu belirten Milletvekili Çokal, bu ücretli yolların ve köprülerin işletilmesinden gerek devletin gerek ihalesi verilen şirketlerin kazanç sağladığını söyleyerek, “Ülkemizde vatandaşlarımız seyahat ederken gerek zamandan kazanmak gerek yakıt kullanımını düşürmek maksadıyla ücretli otoyolları tercih etmektedir.

Vatandaşlarımızın zamandan ve yakıttan tasarruf etmek amacıyla tercih ettikleri bu karayollarında bakım ve onarım olduğu zamanlarda doğal olarak trafik sıkışması meydana gelmektedir. Oluşan bu trafik sıkışması sonucu, vatandaşlarımızın zamandan ve yakıttan tasarruf sağlama amacı gerçekleşmemekte, aksine ilave zaman ve yakıt kaybı yaşanmaktadır” şeklinde konuşarak şunları söyledi:

“Otoyol ve köprü geçiş ücretleri, bakım ve onarım olduğu zamanlarda da tahsil edilmektedir. Vatandaşın, ücret ödeyerek satın aldığı hizmeti elde edememişken bu ücretlere maruz kalmasının mantıken izahı bulunmamaktadır. ‘Ücreti ödenen hizmete ulaşamamak’ şahsım adına haksızlık olarak nitelendirilmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğum haksız uygulamayı ortadan kaldırmak için 25 Haziran 2010 tarihli ve 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Hizmetleri Hakkında Kanun’un 14. Maddesinin ikinci fıkrasında değişikliğe gidilmesini arz ve teklif ederim.”

HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir