“Manavgat turizmle anılsa da tarımda da önemli bir yere sahip”

“Manavgat turizmle anılsa da tarımda da önemli bir yere sahip”
“Manavgat turizmle anılsa da tarımda da önemli bir yere sahip” 12.07.2017 16:53

Manavgat Ziraat Odası’nın (MZO) ev sahipliğinde Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili Mustafa Özen, TARSİM Antalya Bölge Müdürü Mustafa Değer ile ilçe ziraat odaları başkanlarının katılımıyla İl Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleşti.  

Manavgat Küçük Şelale Restaurant’ta yapılan toplantıda ilk olarak konuşan Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü; “ Antalya her ne kadar turizmle anılsa da tarımda da çok önemli bir yere sahip. İlçemiz Manavgat’ta da durum aynı şekilde olsa da gıda, tarım ve hayvancılık çok ciddi bir şekilde yapılıyor. Bu toplantıda görüşülecek konular aynı zamanda ilçemiz içinde büyük önem arz ediyor” dedi.

“BASINÇLI SULAMA SİSTEMİNE HER YERDE GEÇİLMESİ LAZIM”

Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mustafa Özen de konuşmasında toplantı için kuraklık, sulama sorunu ve biyolojik mücadele konularının belirlendiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “ Antalya’nın çok güzel su kaynakları var ama biz bunları hunharca kullanıyoruz. Bunun için basınçlı sulama sistemine her yerde geçilmesi lazım. Yoksa bu su sorununu her halükarda yaşayacağız. Bir de Antalya batısında bulunan Kumluca Finike, Demre ve Kaş ilçelerinde tarım arazilerinde ciddi bir virüs sorunu ile karşı karşıyayız. Bu virüs böyle giderse iyice yayılacak. 2016 yılında başlayan bu virüsle ilgili BATEM Müdürlüğümüzle çalışma yaptık. Biz virüsü tanıyoruz, adını biliyoruz, nasıl geldiğini biliyoruz, nasıl taşındığını biliyoruz. Virüsün yayılmasını durdurmak ve yok etmek için mevzuata göre ya iç karantina uygulayacağız ya da dış karantina uygulayacağız. Bu iki tane uygulayacağımız formül bu dört ilçenin tarımına büyük zarar verir. İç karantina dış karantina; girişe ve çıkışa kapatacağız, tarımsal faaliyeti belli bir süre durduracağız anlamına gelir. Biz bu tedbire en son çare olarak başvurmayı düşünüyoruz. Virüs dört ilçeye fideciler arayıcılığıyla yayıldı, bu nedenle fidecilere yönelik denetimleri olağan üstü arttırdık.”

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ise toplantıda yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde yaşanan kuraklık yüzünden ilçede bulunan tarım ürünlerinin büyük zarar gördüğünü, çözüm için TARSİM bölge müdürlüğü ve genel müdürlüklerle görüştüklerini dile getirdi.  

Haber: Duygu KAYA 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir