“Çocuk Gözünden Atatürk” şiir yarışması

“Çocuk Gözünden Atatürk” şiir yarışması
Manavgat’ta 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında düzenlenen ‘Çocuk Gözünde Atatürk’ şiir yarışması sonuçlandı. Yarışmada birinci Antalya Koleji’nden Arda Erdoğan olurken, ikinci yine aynı okuldan Halis İbişoğlu, üçüncü ise Hacı Sultan Mehmet Kara Ortaokulu’ndan Dilara Köse oldu. 10.12.2019 14:31

Antalya Barosu Manavgat Çocuk Hakları Merkezi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’yle birlikte, 20 Kasım Dünya Çocuk Günü kapsamında ortaokul öğrencileri arasında düzenlediği ‘Çocuk Gözünde Atatürk’ konulu şiir yarışmasının ödülleri verildi. Manavgat Adliyesi Konferans Salonunda düzenlenen ödül törenine Manavgat Baro Temsilcisi Av.Saip Umut Sertçelik, Manavgat Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Usta, yarışmaya katılan öğrenciler, öğretmenleri ve aileleri katıldı. Yarışmada birinci Antalya Koleji’nden Arda Erdoğan olurken, ikinci yine aynı okuldan Halis İbişoğlu, üçüncü ise Hacı Sultan Mehmet Kara Ortaokulu’ndan Dilara Köse oldu.

Ödül töreninde konuşan Antalya Barosu Manavgat Çocuk Hakları Merkezi avukatlarından Yalçın Kırma, Atatürk’ün ‘çocuk demek, umut demek; çocuk demek, gelecek demek; çocuk demek, memleket demek’ dediğini belirterek, “Biz büyükler onların insan olarak taşıdığı haysiyet ve değere önem vererek adımlarımızı atmalıyız. O küçük hanım ve beyleri her türlü ayrımdan uzak tutarak büyümelerini sağlamalıyız. Onların kişiliklerine uygun ortamda mutlu ve esenlik içerisinde yetişmeleri için elimizden geleni yapmalıyız. Ancak bu şekilde hem toplum olarak hem de dünya barışı olarak aydınlık bir gelecekte yaşayabiliriz” dedi. Avukat Yalçın Kırma, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde imzalanan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde Türkiye’nin de imza attığını belirterek, “Bu sözleşme çocuk haklarının korunmasını amaçlamış ve taraf devletlerin sözleşme maddelerine kesinlikle uymaları gerektiğini hükme bağlanmıştır. Bu sözleşme sayesinde Türkiye Cumhuriyeti uluslararası hukuktaki çocuk hakları kavramını Çocuk Koruma Kanunu ile de iç hukukta güvence altına almıştır” dedi.

Törende dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir